natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Na stažení amerických sil z Afghánistánu bude Česko reagovat se spojenci

  18. listopadu 2020  12:03
  Reakci na plán amerického prezidenta Donalda Trumpa na výrazné snížení počtu amerických vojáků v Afghánistánu a v Iráku ještě před jeho lednovým odchodem z Bílého domu bude Česká republika koordinovat se svými spojenci, kteří v oblastech rovněž působí. "Platí, že společně jsme do Afghánistánu přišli a společně odejdeme," uvedl ministr obrany Lubomír Metnar.  

  Čeští vojáci na patrole v okolí afghánského Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Metnar v reakci na americké oznámení o stažení vojáků z Afghánistánu uvedl, že Česká republika bude postup koordinovat se spojenci z NATO. V současnosti v Afghánistánu působí zhruba 12 tisíc zahraničních vojáků, z toho přibližně 4 500 Američanů.

  Americký prezident Donald Trump chtěl původně i přes kritiku některých poradců a vysokých vojenských činitelů všechny síly stáhnout do Vánoc. V úterý ale Pentagon oznámil, že by ze Afghánistánu mělo vrátit do 15. ledna asi 2 000 vojáků. V misi by jich tak zůstalo 2 500 s tím, že jejich návrat je předpokládán do května příštího roku. Z Iráku se má vrátit 500 vojáků a v misi jich tak zůstane také 2 500.

  „Platí, že společně jsme do Afghánistánu přišli a společně odejdeme. A nadále platí i to, že boj proti terorismu zůstává společnou prioritou,“ uvedl Metnar. Připomněl, že konkrétně v Afghánistánu může armáda podle schváleného mandátu letos nasadit 390 vojáků a v příštích dvou letech vždy 205 vojáků. „To nám dovoluje pružně reagovat na vývoj v zemi,“ dodal.

  V Iráku se podle mandátu sníží počet českých vojáků ze současných 110 na 80. Čeští vojáci se tam podílejí na výcviku místních policistů a specialistů na boj proti zbraním hromadného ničení.

  Podle šéfa NATO Jense Stoltenberga je bezpečnostní situace v Afghánistánu stále velmi křehká. Obává se, že by se země mohla stát opět útočištěm pro teroristické skupiny. Ujistil, že i při dalším snižování počtu vojáků USA bude NATO dál pokračovat ve své misi. „Cvičit, radit a pomáhat afghánským bezpečnostním silám. Zavázali jsme se také k jejich financování do roku 2024,“ podotkl Stoltenberg.

  Trump chce stáhnout vojáky ještě před svým odchodem z Bílého domu, kde ho má 20. ledna nahradit nově zvolený demokratický prezident Joe Biden.

  Řada vysoce postavených vojenských činitelů přitom nedoporučila, aby se Spojené státy z oblasti stahovaly příliš rychle kvůli mírovým rozhovorům, které vede afghánská vláda s povstaleckým hnutím Tálibán.

  Podle dočasného šéfa Pentagonu Christophera Millera je ale oznámené stažení čísti sil „zcela v souladu s plány a strategickými cíli“. Stahování amerických vojsk z Afghánistánu začalo už po podepsání mírové dohody mezi USA a Tálibánem počátkem letošního roku. Američané se zavázali, že stáhnou všechny své jednotky do 14 měsíců, a že odejdou i vojáci ostatních zemí NATO. Tálibán na oplátku slíbil, že nedovolí svým členům a ani žádným jiným organizacím využívat afghánské území k útokům na USA a jejich spojence. Radikální hnutí má také zabránit dalším zbrojeným skupinám včetně teroristické sítě Al-Káida, aby využívaly afghánské území.

  Situace v zemi však ukazuje, že na řadu ozbrojených skupin nemá „umírněné křídlo“ Tálibánu, které vyjednává s afghánskou vládou o míru, takový vliv, aby ustaly útoky na afghánské bezpečnostní síly a civilisty.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media