natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Chemici se vrátí do sil NATO

  13. června 2005  13:38
  Čeští chemici se opět zapojí do Sil rychlé reakce NATO. Od července vyšle Česko do multinárodního praporu chemické, biologické a radiační ochrany pod španělským velením 35 libereckých specialistů. Čeští vojáci budou navíc působit i v centru vzdušných operací.  

  Jednotku, kterou Česká republika vyšle do páté rotace Sil rychlé reakce NATO (NRF - NATO Response Force) tvoří příslušníci 31. brigády chemické ochrany z Liberce.

  "Většina z nich již má bohaté zkušenosti jak z působení z předcházejících rotací NRF, tak z působení v zahraničních misích," řekla Jana Růžičková z generálního štábu české armády.

  Jako výraz ocenění kvalit a schopností českých vojáků lze podle ní považovat fakt, že český důstojník obsadí místo zástupce velitele multinárodního praporu.

  Kromě zapojení do struktur mnohonárodního praporu budou čeští vojáci působit také ve středisku řízení vzdušných operací DCAOC (Deployable Combined Air Operations Center) ve Francii. "Půjde o čtyři vojáky," konstatoval Růžičková.

  Čeští chemici naposledy působili v takzvané třetí rotaci NRF, když multinárodní prapor chemické, biologické a radiační ochrany sestavili a půl roku mu i veleli. Od jeho vzniku v prosinci 2003 tvořili čeští specialisté víc než polovinu jednotky.

  Jednotka například zajišťovala ochranu během olympijských a paralympijských her v řeckých Aténách.

  Letos v lednu předali velení Německu a zároveň začali s výcvikem pro další rotaci. - více zde

  Během uplynulých pěti měsíců absolvovali celou řadu odborných a stmelovacích cvičení doma i v zahraničí. Již v únoru jednotka prošla takzvaným certifikačním cvičením, které potvrdilo její připravenost k plnění úkolů.

  Podle Jany Růžičkové z Generálního štábu projde jednotka už tento týden poslední komplexní kontrolou a od 1. července by měla dosáhnou plných operačních schopností. Během následujících šesti měsíců bude celý multinárodní prapor v nepřetržité pohotovosti, aby mohl v případě potřeby zasáhnout kdekoliv na světě.

  Slavnostní nástup jednotky před zapojením do sil rychlé reakce NATO se uskuteční 27. června v Liberci.

  Síly rychlé reakce NATO (NATO Response Force – NRF) jsou speciální mnohonárodní jednotky, které mají v případě potřeby zasáhnout okamžitě prakticky kdekoliv. Na vzniku speciálních sil se dohodly členské země NATO během summitu v Praze v listopadu 2002. - více zde

  Plných operačních schopností jednotky dosáhnou v říjnu příštího roku, kdy by Síly rychlé reakce měly čítat 21 tisíc vojáků. Ve velení jednotlivých rotací se státy střídají po šesti měsících.

   

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media

  Cookies (seznam)