natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Polní chirurgický tým odletěl do Iráku. Bude působit spolu s Američany

  6. prosince 2016  9:46
  Armádním speciálem odletěl v pondělí po půlnoci z Prahy do Iráku sedmnáctičlenný polní chirurgický tým. V zemi bude působit půl roku v rámci americké polní nemocnice poblíž Mosulu a ošetřovat zraněné irácké a koaliční vojáky.  

  Ilustrační snímek | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Před pár hodinami jsem se vrátil z Afghánistánu, kde jsem měl možnost seznámit se s prací vašich kolegů v mezinárodní nemocnici na letišti v Kábulu a nyní jsme zde, abych popřál mnoho štěstí vám do nové mise v Iráku,“ řekl zdravotníkům před odletem náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

  Čeští vojenští lékaři a zdravotníci se podle jeho těší mezi koaličními partnery vysoké důvěře a uznání. „Za uplynulé roky jste v operacích zachránili nespočet lidských životů a pomohli mnoha zraněným. Jste skvěle vycvičení a připravení profesionálové a jsem přesvědčen, že také v Iráku v rámci americké polní nemocnice své úkoly zvládnete,“ dodal.

  Sedmnáctičlenná jednotka zamíří nejprve do Bagdádu a posléze se má přesunout pravděpodobně k Mosulu. Hlavním úkolem polního chirurgického týmu bude zdravotnická podpora a péče o příslušníky koaličních a iráckých ozbrojených sil.

  Jednotka je sestavena převážně z příslušníků Agentury vojenského zdravotnictví, které doplnili vojáci také z Ústřední vojenské nemocnice Praha a dalších útvarů. Odborné jádro týmu tvoří dvojice chirurgů, jeden anesteziolog, střední zdravotnický personál a další specialisté.

  Česká republika tak zvyšuje svou pomoc v boji takzvanému Islámskému státu. Už od léta v Iráku pracuje jedenatřicetičlenná česká poradní a výcviková jednotka. Na základně Balád, ležící asi 60 kilometrů severně od Bagdádu, čeští instruktoři cvičí irácké vojenské piloty i pozemní technický personál ovládat letouny L-159 ALCA, které si Irák z Česka pořizuje a používá je k úderům na pozice takzvaného Islámského státu.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media