natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Vláda posílá 50 vojenských instruktorů do Mali, budou cvičit tamější jednotky

  6. února 2013  14:58
  Vláda souhlasí s vysláním padesáti českých vojáků do afrického státu Mali. V rámci mise Evropské unie tam budou cvičit vládní jednotky, které čelí islamistickým povstalcům. Misi musí ještě posvětit parlament.  

  Malijské vládní jednotky | foto: Ministere de la Défense

  "Česká republika je připravena se aktivně podílet na stabilizaci situace v Mali vysláním kontingentu až 50 vojáků," oznámil po jednání vlády premiér Petr Nečas. Zdůraznil, že půjde o výcvikovou misi, nikoli bojovou.

  Čeští vojáci by měli v africké zemi působit 15 měsíců a cvičit vojáky vybraných jednotek malijské armády. Pravděpodobně půjde o mechanizovanou pěší jednotku o síle praporu. Působit na základnách mimo oblast bojů.

  Písek je horší nepřítel než teroristé, říká o Mali francouzský mariňák

  "Naši vojáci mají s pomocí při výcviku ozbrojených sil jiných států bohaté zkušenosti. V minulosti to opakovaně prokázali na Balkáně a v Iráku, v současné době se významně podílejí na výcviku příslušníků afghánských bezpečnostních složek," konstatoval první náměstek ministra obrany Vlastimil Picek.

  Vláda africké země čelí útoku islamistických radikálů, kterým se podařilo obsadit velkou část země. Na pomoc Mali přispěchala počátkem roku  Francie, která do země poslala stíhačky, vrtulníky a tisíce vojáků. Díky nim se podařilo islamisty vytlačit až k hranicím na sever země, boje ale dál pokračují.

  Evropská unie v souladu s mandátem OSN souhlasila, že v oblasti zřídí misi (EUTM Mali), která vycvičí vládní oddíly a pomůže i s jejich vyzbrojením tak, aby byly v budoucnu schopny čelit útokům islamistických radikálů samy. Mise by měla začít v dubnu.

  Operace Serval: francouzský neokolonialismus nebo francouzský Afghánistán?

  V počáteční etapě je Česká republika připravena vyslat do země asi 30 osob. "V závislosti na vývoji situace a požadavcích velitele EUTM Mali bude rezort obrany připraven poskytnout dalších 20 osob, například jako instruktory pro výcvik speciálních sil nebo jednotek určených k likvidaci improvizovaných výbušných zařízení," uvedl mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

  Náklady na vyslání českých vojáků do Mali budou hrazeny z rozpočtové kapitoly ministerstva a jsou odhadovány na 220 milionů korun. Svůj souhlas ještě musí vyslovit parlament.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media