natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česko uznalo přechodnou radu libyjských povstalců

  30. srpna 2011  0:02
  Česká republika uznala Národní přechodnou radu libyjských povstalců, oznámil ministr zahraničí Karel Schwarzenberg. Česko se tak připojilo k takřka sedmi desítkám zemí, které radu uznaly už dříve.  


  "Vývoj situace potvrdil rostoucí váhu Národní přechodné rady do té míry, že se reálně stala jediným legitimním politickým představitelem libyjského lidu. Česká republika je pevně odhodlána rozvíjet spolupráci s novou dočasnou vládou a ostatními představiteli země, kteří zemi povedou v přechodném období do svobodných voleb," prohlásil šéf české diplomacie.
  Podle Schwarzenberga, pád režimu Muammara Kaddáfího otevírá novou etapu historie svobodné Libye, která je z mnoha hledisek velmi důležitá pro klidný vývoj a bezpečnost celé oblasti. Připomněl, že Česká republika byla mezi prvními zeměmi, které navázaly kontakty s Národní přechodnou radou Libye.

  Před ní podle jeho slov nyní leží obrovské úkoly. "Musí zajistit klid a bezpečí na celém území Libye, zabránit mstě a rabování, zahájit všenárodní politický dialog, který povede k nutným politickým i ekonomickým reformám, ustavení vlády práva a respektu k lidským právům a základním svobodám," uvedl Schwarzenberg. Dodal, že Česká republika, která již strádající Libyi pomohla, je odhodlána na základě potřeb libyjské strany v této pomoci pokračovat. "V první řadě jsme připraveni poskytnout rychlou humanitární pomoc. Rovněž se chceme podílet na poválečné obnově Libye jak bilaterálně, tak v rámci EU, OSN, NATO. Nabízíme zejména naši neopakovatelnou zkušenost s přechodem k demokratickému systému vládnutí".

  Libyjsší povstalci po dobytí Tripolisu už několik dní intenztivně pátrají po libyjském vůdci Muammaru Kaddáfím. Jeho tři děti a druhá manželka Safíja podle prohlášení alžírské diplomacie dorazili do Alžírska. Předseda Přechodné národní rady Mustafá Džalíl na schůzce ministrů obrany států podporujících libyjskou opozici prohlásil, že Kaddáfí pro svou zemi i pro svět nepřestal představovat nebezpečí, a vybídl NATO a jeho spojence k další podpoře povstalců. Povstalci se rovněž nechali slyšet, že pokud jsou zprávy o útěku Kaddáfího příbuzných pravdivé, budou žádat jejich vydání do Libye, aby tam stanuli před soudem.

  Podle NATO už Kaddáfího režim sice nemá kapacity na zásadní vojenské operace, alianční mise ale bude pokračovat. Mandát OSN vyprší 27. září a k jeho přápadnému prodloužení bude nutné setkání členských států NATO.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media