natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Česko naléhání USA nevyslyší, další vojáky do Afghánistánu nepošle

  8. února 2008  8:01
  Dopis amerického ministra obrany Roberta Gatese žádající o více vojáků pro Afghánistán dorazil i do Česka. ČR počet vojáků v zemi letos zdvojnásobí, další navýšení počtu vojáků na základě této žádosti se ale nechystá.  

  USA minulý týden požádaly všechny spojence v NATO o posílení jejich kontingentů v alianční operaci ISAF v Afghánistánu. Dopis dorazil i na české ministerstvo obrany, i když Česko v něm výslovně zmíněné není, potvrdil včera v Litvě mluvčí ministryně obrany Andrej Čírtek.

  Gatesův dopis rozlítil například Německo, které ho označilo za neobvykle ostře formulovaný. - více zde

  "Podle mě to byl zdvořilý dopis," reagoval včera ve Vilniusu před novináři Gates, který prý jen žádal spojence, aby se pokusili najít další jednotky, jež by mohli do Afghánistánu vyslat. Gates podle svých slov chtěl požádat ostatní o totéž, co provedl on, přislíbil totiž vyslat další více než tři tisíce amerických vojáků.

  Pokud na bilaterálním jednání USA vznesou požadavek na další navýšení účasti ČR na operaci v Afghánistánu, Česko to podle Čírtka nevyslyší, i když vnímá tuto výzvu jako velmi důležitou. "Členské státy by se měly adekvátně účastnit této nejdůležitější alianční operace," uvedl mluvčí.

  "Česko letos zdvojnásobí svou vojenskou přítomnost v zemi a přesunulo se ze severu na střed a východ Afghánistánu. Posilujeme tam svůj kontingent úměrně své velikosti a ekonomickým možnostem," řekl Čírtek.

  Česko má v zemi nyní zhruba 150 vojáků, během roku se toto číslo tedy zdvojnásobí, jde však o dlouhodobý plán, nikoli o reakci na nynější výzvu USA. Navýšení české účasti vyplývá z postavení vlastního rekonstrkučního týmu. - více zde

  Podle Čírtka by měl navíc český PRT investovat letos 80 miliónů korun do rekonstrukčních projektů v Afghánistánu.

  "Vlády v Evropě tento požadavek chápou," řekl ke svému dopisu Gates, podle něhož  ale kladný výsledek mnohdy zhatí vnitropolitické neshody, například v koaličních vládách.

  "Já na druhou stranu rozumím tomu, že některé země další vojáky poslat nemohou nebo nechtějí, ale buďme v tomto směru kreativní. Nemůžete-li poslat například vrtulníky, tak finančně přispějte té zemi, která je vyslat může," vysvětlil Gates svůj návrh.

  Dvoudenní neformální jednání ministrů obrany NATO ve Vilniusu by také mělo přispět ke zklidnění situace, kterou Gatesův dopis mezi spojenci vyvolal. - více zde

  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media