Piloti bitevníků zkusili španělskou střelnici, kde budou cvičně útočit

23. října 2015  21:46
Prvních pět dní mají za sebou čeští letci s bitevníky L-159 ve španělské Zaragoze, kde se účastní největšího cvičení NATO za poslední desetiletí. Kromě příprav na cvičné mise už stihli vyzkoušet tamější unikátní leteckou střelnici.  
Letouny L-159 českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku | foto: Marek Maxim Švancara
galerie Letouny L-159 českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku Letouny L-159 českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku Letoun L-159 českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku Letoun L-159 českých vzdušných sil startuje ke cvičné misi z letiště ve... České „Alky“ na startu společného letu se španělským strojem F-18 České „Alky“ na startu společného letu se španělským strojem F-18 Letouny L-159 českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku

„Každé velké mezinárodní vojenské cvičení je velmi náročné na organizaci a koordinaci činnosti všech jednotek, což se zákonitě promítá zejména do jeho počáteční fáze,“ konstatoval velitel české jednotky na cvičení Denis Dúbravčík.

Trident Juncture

Největší cvičení za 13 let - 36 tisíc vojáků , 230 různých vojenských jednotek, 140 letounů a 60 plavidel.

Manévry se odehrávají ve Španělsku, Portugalsku a Itálii. Námořní operace proběhnou ve Středomoří a v Atlantickém oceánu.

Cvičení má otestovat Síly rychlé reakce NATO. Aliance chce zároveň vyslat vzkaz Rusku, že je připravena bránit své členy i další země v případě ohrožení.

Šestice českých podzvukových bitevníků L-159 Alca přistála ve španělské Zaragoze už v pondělí. První dny cvičení Trident Juncture, do kterého je celkově zapojeno na 36 tisíc vojáků z třiceti zemí, ale sloužily především k přípravě jednotek na cvičné operace.

Hned druhý den po příletu čekaly na české piloty z 212. taktické letky takzvané seznamovací lety (FAM Flights) se španělskými letouny F-18.

Ty mají umožnit zahraničním letcům, aby si osvojili místní postupy a procedury na letecké základně a v přilehlých prostorech.

Podobné lety absolvují všichni zahraniční účastníci cvičení. V dalších dnech už čeští piloti létali nad místní „nebarevnou“ krajinou sami a vyzkoušeli si unikátní leteckou střelnici, kde budou během cvičných misí útočit na cíle.

Střelnice podle českých letců umožňuje i nácvik manévrů náročnějších na prostor a k jedné z největších zajímavostí patří simulované letiště s pozemními cíli včetně vyřazené letecké a pozemní techniky.

Fotografie

Letouny L-159 českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku
Letoun L-159 českých vzdušných sil na cvičení Trident Juncture ve Španělsku
Letoun L-159 českých vzdušných sil startuje ke cvičné misi z letiště ve španělské Zaragoze
České „Alky“ na startu společného letu se španělským strojem F-18

A novinkou je pro většinu českých letců také automatické vyhodnocení zásahu terče při střelbě na pozemní cíl.

Techniky v prvních dnech cvičení potrápil na stojánce vytrvalý silný vítr s rychlostí kolem 50 kilometrů v hodině, který výrazně snížil teplotu vzduchu a komplikoval práce na letounech. Pro piloty byla zase podle jejich slov výzvou „španělská angličtina“.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.