natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Teroristy nebo piráty pomůže spojencům sledovat systém z Česka

  20. listopadu 2012  12:04
  Na dodávkách speciálních mobilních stanovišť pro jeden z nejdůležitějších obranných projektů NATO se bude podílet česká firma. Zařízení bude součástí obřího programu pro sledování pozemních cílů AGS, který má chránit vojáky na bojišti.  

  Systém vzdušného průzkumu pozemních cílů NATO AGS. | foto: NATO Alliance Ground Surveillance Management Agency

  Pardubická společnost Retia, která se zabývá obrannými technologiemi, bude pro NATO dodávat speciální kontejnerová pracoviště vybavená elektronickými systémy, ve kterých budou moci operátoři vyhodnocovat data z bezpilotních letounů.

  "Několik let připravovaný projekt dostává nyní konkrétnější obrysy. Uplatníme v něm zkušenosti z téměř dvacetiletého partnerství s českou armádou, pro níž jsme modernizovali systémy protivzdušné obrany," uvedl generální ředitel pardubické společnosti Petr Novák.

  "Jsme velmi rádi, že se Retia stala součástí našeho týmu. Mají bohaté zkušenosti," konstatoval Günter Heinrichs z německé společnosti Cassidian, která výrobu mobilních stanovišť v rámci Evropy zastřešuje.

  Dokonalý přehled o boji

  Program AGS (Alliance Ground Surveillance) patří k hlavním společným projektům takzvané "chytré obrany" NATO. Systém má být hlavním pilířem pro ochranu aliančních vojáků na bojišti. Díky síti pozemních senzorů a špičkových bezpilotních letounů bude schopen odhalit a stopovat pohybující se objekty a poskytnout radarové a satelitní snímky pozorovaných oblastí a důležité informace předávat velitelům i vojákům v reálném čase přímo v boji. Systém by tak měl vojáky nejen chránit, ale i zvýšit jejich bojeschopnost a efektivnost.

  "Cílem je dosažení informační převahy nad protivníkem," vysvětlil vedoucí projektu společnosti Retia Petr Tichý.

  Státy NATO sdružené v programu kvůli tomu společně pořizují vysoce sofistikované bezpilotní letouny Global Hawk, mobilní pozemní pozorovací stanice a budují operační středisko na základně v italské Sigonelle. Projekt za 1,3 miliardy eur řadí Aliance mezi naprosté priority.

  Česko vloží přes půl miliardy

  Okamžité uplatnění by měl systém například v misi ISAF v Afghánistánu, kde by mohl pátrat po nastražených výbušninách, nebo v operaci proti pirátům v okolí Somálska. Systém lze využít i při živelných pohromách, průmyslových haváriích či teroristických útocích zbraněmi hromadného ničení.

  Česká republika do projektu vloží podle údajů ministerstva obrany zhruba 550 milionů korun v několika splátkách rozložených do období let 2013 až 2018. Částka vychází z předem stanoveného klíče bezpečnostních investic NATO (NSIP). Činí 1,51 procenta z celkového objemu nákladů na pořízení systému.

  "Česko od počátku program AGS podporuje. Hovoří se o něm snad už patnáct let," uvedl šéf úřadu pro vyzbrojování Pavel Bulant. Podmínkou pro setrvání Česka v programu však bylo, že se do projektu zapojí český obranný průmysl a že se nebude český podíl už zvyšovat, což by hrozilo například s odstoupením některých států, které kvůli ekonomické krizi významně škrtají výdaje na obranu.

  "Nejde jen o účast českých firem. Do projektu bude zařazeno velké množství vojáků na různém stupni velení. Od strategického, přes operační až po taktické přímo na bojišti," uvedl zástupce náčelníka generálního štábu Bohuslav Dvořák.

  Plné funkční má být systém AGS už v roce 2016, kdy Aliance počítá s jeho nasazením pro všechny druhy operací. Na projektu se podílí celkem 15 zemí včetně České republiky. Česko má svého experta i v alianční agentuře NAGSMA, která za projekt zodpovídá.

  "Česká firma se dostala do exkluzívní společnosti firem obranného průmyslu ve světě. Peníze investované českým státem do projektu NATO, se formou regulérní zakázky pro český obranný průmysl zase vrátí zpět," uvedl prezident Asociace obranného průmyslu Jiří Hynek.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media