"V těchto dnech se upřesňuje rozsah výcviku," potvrdil ředitel ostravské společností Martin Lubojacký.
Výcvikový projekt má trvat dva roky, řekl České televizi náměstek ministra obrany Jiří Šedivý. Během této doby se mělo v Česku vystřídat asi 360 lidí - piloti i pozemní personál. Dvě třetiny mají tvořit Afghánci, zbytek Američané.
Ruské stroje se osvědčily
Dohoda by měla být uzavřena ještě v únoru. Výcvik by začal na přelomu března a dubna. Cena kontraktu je zhruba 260 milionů korun. Americká strana zatím informaci nijak komentovala.
Spojené státy pořizují afghánským silám zhruba 60 strojů Mi-17. Američané ale i Britové v Afghánistánu vrtulníky ruské výroby stále více používají. Pro zásobování svých jednotek i pro některé bojové operace. Důvod je prostý. Stroje snesou extrémní teplotní výkyvy i drsné horské nebo pouštní prostředí a jsou výrazně levnější.
"Je to jediný stroj na světě, který byl navržen speciálně pro zdejší terén, výšku a počasí," konstatoval John Ferrari, zástupce programového šéfa výcvikové mise NATO v Afghánistánu.
Američané mají se stroji ruské výroby dobré zkušenosti už řadu let a to nejen z mise v Afghánistánu, ale i z jiných válečných konfliktů. Například v roce 1991 využíval stroj Mi-8 syrských vzdušných sil ke své "osobní přepravě" během války v Perském zálivu velitel spojeneckých sil, americký generál Norman Schwarzkopf.
Češi patří mezi špičku
Důvodů, proč si Američané vybrali pro výcvik svých i afghánských pilotů právě Česko, je zřejmě hned několik. Česká republika před časem darovala nově se rodícím afghánským vzdušným silám 12 nepotřebných transportních i bitevních vrtulníků z armádních skladů.
Čeští letci pak přímo v Afghánistánu dlouhou dobu trénovali afghánské letce, včetně například prezidentské letky. Od loňského ledna pak čeští letci se třemi modernizovanými vrtulníky Mi-171Š sami létají pro spojenecké jednotky v afghánské provincii Paktika. Za tu dobu si získali zvláště u Američanů velké uznání a především nálepku spolehlivosti.
Navíc Česko od roku 2008 vede projekt takzvané vrtulníkové iniciativy v rámci NATO. Jejím cílem je modernizovat a využívat vrtulníky ruské výroby pro potřeby aliančních operací a především té v Afghánistánu.
Ve výzbroji jednotlivých zemí Aliance je v současnosti přibližně 200 transportních vrtulníků ruské výroby, především v zemích bývalé Varšavské smlouvy.
Češi nabízejí spojencům zkušenosti a hlavně hotový modernizační program, který použili pro své vrtulníky. Letecké opravny Malešice díky tomu nedávno získaly zakázku na modernizaci dvou bulharských a maďarských vrtulníků.