Češi jsou velmi profesionální, říká šéf Vojenského výboru EU

22. ledna 2009  15:46
Češi během příprav i v průběhu českého předsednictví EU dokazují, že jsou velmi profesionální a z tohoto pohledu je pro nás české předsednictví výjimečně jednoduché, řekl dnes během své návštěvy Česka předseda Vojenského výboru Evropské unie generál Henri Bentégeat.  

Předsednictví České republiky Radě Evropské unie je v plném proudu, což se týká i resortu ministerstva obrany, jehož priority na dalších šest měsíců předsednictví přijel na pozvání náčelníka generálního štábu armády ČR generála Vlastimila Picka projednat do Prahy šéf Vojenského výboru EU, francouzský generál Henri Bentégeat.

Ministerstvo obrany čeká nejen prosazování priorit v oblasti obranných schopností, operací či spolupráce s NATO. Většina těchto priorit, jako například vztah EU a NATO, jsou však dlouhodobé otázky, které řeší každá předsednická země.

Zcela na Češích ale bude v praktické rovině zabezpečení desítek jednání evropských představitelů v České republice a příprava českých vojáků do pohotovostních jednotek EU, tzv. Battlegroups.

"V případě Česka jde o šesté předsednictví, s nímž během svého dvouletého působení ve své funkci spolupracuji. A pokud jde o jeho přípravy i průběh, je to výjimečně jednoduché předsednictví, protože se orientuje na konkrétní otázky, je pružné a efektivní," řekl po schůzce s ministryní obrany Vlastou Parkanovou a s generálem Pickem Henri Bentégeat. "Kolegové, s nimiž spolupracujeme, jsou velmi profesionální."

Nejde o první návštěvu předsedy vojenského výboru EU v Česku, například v roce 2005 byl v Praze Bentégeatův předchůdce generál Rolando Mosca Moschini. Začátkem dubna 2009 navíc proběhne v Karlových Varech neformální zasedání Vojenského výboru EU, kam Bentégeat rovněž přijede.

Na tomto zasedání chce Česko prezentovat připravenost česko-slovenské EU Battlegroup, jež by 1. dubna měla být certifikována k nasazení právě za přítomnosti členů Vojenského výboru EU.

Čeští vojáci se připravují na mise EU
Jednotky EU Battlegroups, podobně jako Síly rychlé reakce NATO, nejsou jednotky stálé, jsou pro ně na půlroční pohotovost pouze vyčleněny síly v rámci armád jednotlivých členských zemí. Česko-slovenská EU Battlegroup bude v půlroční pohotovosti od letošního léta.

Podle generála Picka takto počítá Česko s vyčleněním 1700 vojáků, vybraným podle požadavků EU z celkem více než dvou tisíc vojáků, kteří procházejí průběžnou přípravou a v případě potřeby budou připraveni k vyslání do konkrétní operace.

"Evropská unie nepočítá s nasazením této česko-slovenské jednotky v aktuálně probíhajících operacích EU," podotkl v Praze Bentégeat, který připomněl, že EU Battlegroups jsou pohotovostní jednotky, které by EU použila pouze například v případě krize. Na rozdíl od NATO ještě EU své pohotovostní jednotky za dva roky jejich existence naštěstí použít nemusela.

Vojenský výbor je nejvyšší vojenský orgán Evropské unie, který odpovídá zejména za poskytování vojenského poradenství a doporučení ohledně veškerých vojenských záležitostí v rámci EU. Předseda výboru je jmenován na tři roky, funkční období generála Bentégeata vyprší letos v listopadu.

Petr Zlatohlávek natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.