Centrála Aliance hostí výstavu o Dnech NATO v Ostravě, mapuje desetiletou historii

24. ledna 2012  10:59
V bruselské centrále Severoatlantické aliance byla slavnostně zahájena výstava fotografií mapující desetiletou historii Dnů NATO v Ostravě. Největší akce svého druhu ve střední Evropě loni přilákala na mošnovské letiště 225 tisíc návštěvníků.  
Výstava “OUR SECURITY IS NOT GIVEN” v bruselské centrále Aliance mapuje destiletou historii Dnů NATO v Ostravě | foto: natoaktual.cz
galerie Výstava  “OUR SECURITY IS NOT GIVEN” v bruselské centrále Aliance mapuje Výstava  “OUR SECURITY IS NOT GIVEN” v bruselské centrále Aliance mapuje Výstava  “OUR SECURITY IS NOT GIVEN” v bruselské centrále Aliance mapuje Výstava  “OUR SECURITY IS NOT GIVEN” v bruselské centrále Aliance mapuje Výstava  “OUR SECURITY IS NOT GIVEN” v bruselské centrále Aliance mapuje

Rozsáhlá expozice několika desítek snímků nazvaná “OUR SECURITY IS NOT GIVEN” je přitom teprve druhou podobnou prezentací některého z českých projektů v centrále NATO v Bruselu.

"Výstava je průřezem dosavadní desetileté historie Dnů NATO v Ostravě, které se postupně staly nejvýznamější akcí svého druhu ve střední Evropě," řekl Zbyněk Pavlačík, předseda sdružení Jagello 2000, které ostravskou akci organizuje.

Dny NATO v Ostravě

Fotografie z minulého ročníku unikátní akce

Největší přehlídku armádních, policejních a záchranářských jednotek vidělo loni v září rekordních 225 tisíc lidí. Dvoudenní program se skládá z prezentace těžké vojenské, policejní i záchranářské techniky, dynamických ukázek výcviku speciálních jednotek, leteckých ukázek a prezentace výzbroje, výstroje a vybavení útvarů.

Nikde jinde přitom není možné na jediném místě zhlédnout špičkové umění a techniku nejenom vojáků, hasičů a policistů, ale také celníků, vězeňské služby, městské policie a dalších elitních útvarů. Dny NATO v Ostravě i přesto zůstávají nekomerční akci se vstupem zdarma.

"Za desetiletí se akce vyvinula z poměrně skromné statické prezentace armády České republiky až v robustní show s mezinárodní účastí, což je v aliančním kontextu na evropském kontinentě unikátní záležitost," konstatoval český velvyslanec při NATO Martin Povejšil.

Samotná výstava podle něj ihned vzbudila živý zájem a česká delegace proto uvažuje, že ji později přesune i na některá další alianční velitelství v Evropě. Pak by mohla zamířit i do USA.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.