natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda poprvé nasadila letoun CASA do mise, zamířil na Sinaj

  4. listopadu 2013  9:57
  Armáda poprvé nasadila transportní letoun CASA do zahraniční mise. V pondělí po půl šesté ráno zamířil stroj s třináctičlennou jednotkou z vojenského letiště v Praze-Kbelích do mezinárodní pozorovatelské operace na Sinajském poloostrově. Na Blízkém východě bude létat více než rok.  
  Letoun CASA před odletem na Sinajský poloostrov | foto: Armáda ČR
  galerie Letoun CASA před odletem na Sinajský poloostrov Čeští vojáci před odletem na Sinajský poloostrov Čeští vojáci před odletem na Sinajský poloostrov Letoun CASA před odletem na Sinajský poloostrov

  Jde o první zahraniční operační nasazení letounu CASA v českých službách. Více jak rok bude český letoun sloužit ve prospěch mezinárodní mise MFO (Multinational Force and Observers) na Sinajském poloostrově.

  Třináctičlenná česká jednotka složená z letců a obslužného personálu pod velením Milana Laniaka se bude ze základny El Gorah podílet na kontrole dodržování bezpečnostních podmínek mírové dohody z roku 1979 mezi Egyptem a Izraelem.

  "Naším hlavním úkolem bude zajištění monitorovacích letů po vytyčených trasách nad egyptsko-izraelskou hranicí s mezinárodními pozorovateli na palubě, aby mohli monitorovat, co se na hranici děje," uvedl velitel a pilot letounu Milan Laniak.

  Kromě toho bude český letoun také zajišťovat přepravu osob a materiálu nebo zdravotnickou přepravu. Mise je pro české letce specifická především kvůli klimatickým podmínkám a prostředí, ve kterém budou létat. "Pouštní Sinaj nenabízí pro Středoevropana zvyklého létat nad městy, lesy a poli, které umožňují relativně snadnou orientaci, téměř žádné záchytné body. I to pro nás budou nové zkušenosti," konstatoval Laniak.

  Před vlastním nasazením a prvními úkoly proto Češi absolvují několik "tréninkových" letů, aby si na prostředí zvykli.

  O letoun žádalo velení

  Česká republika se na Sinajském poloostrově angažuje v rámci mise MFO od roku 2009. Do struktur mise vysílá štábní důstojníky a v současnosti tam působí tři vojáci. O vyslání transportního letounu požádalo velení mise a počátkem října s tím souhlasili poslanci i senátoři.

  "Pro misi, jako je ta na Sinajském poloostrově, je letoun CASA vhodným strojem a jsem velmi rád, že tak přestanou diskuse o využitelnosti těchto letounů v rámci AČR a jejich nasaditelnosti do operací," uvedl k tomu ministr obrany Vlastimil Picek.

  Ochrana letounů CASA funguje, stroje mohou do nebezpečných oblastí

  Nákup letounů CASA a především jejich zvažované nasazení v zahraničních misích totiž od počátku provázely technické problémy. Především se systémem ochrany proti střelám.

  "Praktické zkušenosti z reálného nasazení letounů v regionu se ztíženými klimatickými podmínkami přispějí ke zvýšení celkové připravenosti pilotů AČR v zabezpečení letecké přepravy, která je navíc pro fungování této mise velmi důležitá," uvedl náčelník generálního štábu Petr Pavel.

  Letoun bude v oblasti působit do konce roku 2014. Letový a obslužný personál se bude střídat po čtyřech měsících. Náklady na misi činí podle ministerstva obrany necelých 80 milionů korun. Polovina bude financována přímo z rozpočtu mezinárodní mise.

  E

  E

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media