Bulharsko nahradí staré stíhačky MiG-29 i obrněné transportéry

17. května 2018  18:21
Bulharsko nahradí zastarávající stíhačky sovětské výroby MiG-29 až deseti novými nebo použitými letouny západní výroby. Rozhodla o tom bulharská vláda. podobně chce nahradit také 150 obrněných transportérů.  
Letouny MiG-29 bulharských vzdušných sil | foto: BuAF

Podle bulharského ministerstva obrany počítá plán modernizace s tím, že staré nadzvukové stroje MiG-29 nahradí nejméně osmi, případně až deseti letouny odpovídajícími standardům NATO. Na pořízení zbrusu nových nebo starších strojů má 1,8 miliardy leva, tedy v přepočtu zhruba 23,5 miliardy korun.

Dalších 1,46 miliardy leva (asi 19 miliard korun) by podle ministra obrany Krasimira Karakačanova měla stát nová obrněná vozidla. těch chce Sofie až 150 kusů. Kontrakty bude muset schválit ještě parlament.

Nahrazení přesluhujících migů řeší bulharské vlády už takřka deset let. V posledních dvou letech řeší Bulharsko nedostatek provozuschopných strojů. Se střežením vzdušného prostoru proto požádalo spojence z NATO.

Poté, co byly v prosinci 2015 vyřazeny z výzbroje zastaralé letouny MiG-21, zůstávají doposud „páteří“ letectva rovněž sovětské stroje MiG-29. Ve výzbroji jich mají bulharští letci papírově patnáct, z toho tři dvojmístné. Letouny však už nezadržitelně zastarávají a část zůstává na zemi kvůli problémům s náhradními díly a servisem. Na jaře Sofie vybrala ruskou společnost RSK MiG, aby do roku 2022 prováděla údržbu letounů, tak aby zůstávaly provozuschopné do doby, než bulharské vzdušné síly dostanou stroje nové.

„Doufám, že podepíšeme kontrakt v přinejmenším jednom projektu do konce roku,“ prohlásil ministr Karakačanov.

Loni Bulharsko začalo vyjednávat se Švédskem o nákupu osmi letounů JAS-39 Gripen. Švédskou nabídku na dodávku nadzvukových strojů stejné modifikace, jakou má ve výzbroji i české letectvo, upřednostnila zvláštní hodnotící komise před koupí starších stíhaček F-16 z Portugalska nebo „olétaných“ strojů Eurofighter z Itálie.

Dodat obrněná vozidla mají zájem například francouzská skupina Nexter, finská Patria, německý výrobce Rheinmetall Defence, americký Textron nebo švýcarský Mowag.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.