natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Británie po letech očistila piloty, kterým kladla za vinu tragickou havárii

  25. července 2011  14:34
  Británie po sedmnácti letech revidovala závěry vyšetřování havárie armádního vrtulníků u Mull of Kintyre na jihozápadním pobřeží Skotska. Kromě čtyřčlenné posádky tehdy zahynulo 25 členů tajné služby MI5. Za viníky největší tragédie v historii britské armády byli tehdy označeni piloti.  
  Je 2. června 1994 a vrtulník Chinook Mark 2 s výrobním označením ZD576 britského Královského letectva míří ze základny Aldegrove do Fort George nedaleko Inverness. Na palubě je kromě čtyřčlenné posádky také 25 příslušníků tajných služeb sloužících v Severním Irsku. Ve špatném počasí se stroj dostává do nízkých mraků a naráží do kopců. Havárii nikdo nepřežil.

  Britské ministerstvo obrany po vyšetřování tehdy nekompromisně "ukázalo prstem" na mrtvé piloty vrtulníku - zkušené příslušníky speciálních sil Jonathana Tappera a Richarda Cooka a označilo je za viníky tragédie. Prý byli nedbalí a hrubě porušili předpisy, když letěli příliš nízko.

  Po dlouholeté kritice veřejnosti k oficiálním závěrům vyšetřování ale loni v září ministerstvo obrany případ znovu otevřelo. Šéf obrany Liam Fox nechal všechny okolnosti havárie přezkoumat nezávislou komisí a ta zjistila, že označit piloty jednoznačně za viníky nehody nelze.

  Ministerstvo se omluvilo rodinám
  "Vzhledem k omezenému množství dostupných důkazů, nebylo tehdy možné určit přesnou příčinu havárie. Dospěli jsme proto k závěru, že nebylo možné zjistit, zda piloti byli jakkoliv nedbalí," uvedl nyní po několikaměsíčním vyšetřování předseda komise Lord Philip. Podle něj ale nelze ani s určitostí říci, že by příčinou havárie bylo technické selhání stroje. "Příčina nehody nebude pravděpodobně nikdy známá," konstatuje revizní zpráva komise.

  Ministerstvu obrany proto komise doporučila, aby závěry původního vyšetřování o hrubém porušení předpisů ze strany pilotů zrušilo a rodinám pilotů se omluvilo. Zároveň by prý armáda měla přehodnotit "postupy při přepravě osob životně důležitých pro národní bezpečnost".

  "Doufám, že to přinese určitou úlevu rodinám pilotů a chtěl bych se omluvit za bolest, která jim byla způsobena," reagoval v oficiální omluvě ministr obrany Liam Fox s tím, že záznamy o vině obou pilotů na nehodě budou vymazány. "Vzdávám hold lidem, kteří zemřeli při nehodě. Jejich smrt byla obrovská rána pro zemi a tragédie pro jejich rodiny," dodal.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media