Nový zákaz dovozu zbraní do Sýrie dohodly státy Evropské unie v rámci celého balíku opatření vůči Asadovu režimu minulý měsíc a v platnost vstoupil počátkem března.
Jen po pár dnech už ale roste tlak některých členských zemí, hlavně z Francie a Británie, aby bylo embargo pozměněno a "nějaké" zbraně do Sýrie naopak proudit mohly. Tedy do rukou syrské opozice, která v posledních týdnech opět svádí další zuřivé boje s vládními jednotkami.
Britský premiér David Cameron otevřeně uvedl, že Velká Británie je připravena špatně vyzbrojené opoziční povstalce podporovat. K tomu ale potřebuje zmírnění sankcí, nebo úplné zrušení embarga. A Británie by v tomto ohledu podle Camerona mohla i vetovat další prodloužení embarga, o kterém bude EU znovu jednat v květnu. Pro prodloužení sankcí je potřeba souhlas všech 27 členských států.
"Doufám, že můžeme přesvědčit naše evropské partnery, že je potřeba změna a že budou s námi souhlasit," uvedl Cameron před parlamentní výborem pro obranu. "Pokud ne, pak není vyloučeno, že možná budeme muset dělat věci svým vlastním způsobem. Je to možné," dodal.
Unie je k embargu nejednotná
Podobně přitom hovoří i Francie, která také nevyloučila požadavek na prolomení zákazu dovozu zbraní do Sýrie. "Chápeme myšlenku nepřidávat zbraně ke zbraním, ale tento postoj tváří v tvář realitě nefunguje. Opozice je bombardována jinými, kteří zbraně stále dostávají, zatímco ona ne. Je těžké udržet své pozice," prohlásil šéf francouzské diplomacie Laurent Fabius.
V otázce embarga dodal, že jde o evropské rozhodnutí a prolomení zákazu by podle něj nebylo v rozporu hledání politického řešení krize v Sýrii. "Chceme-li Asada přinutit k posunu, pak ho musíme přesvědčit, že vojenskou silou nezvítězí. Musí být vytvořena nová rovnováha sil," citovala ministra agentura AFP.
Evropská sedmadvacítka přitom už v únoru embargo zmírnila a povolila USA dovoz pancéřovaných vozů a nebojového vojenského vybavení. Syrské opozici rovněž poskytla technickou pomoc.
Například Německo má ale na další zmírňování nebo zrušení zákazu dovozu zbraní pro obě strany konfliktu zcela opačný názor. Podle ministra zahraničí Guida Westerwelleho "závod ve zbrojení k omezení krveprolití v Sýrii nepovede".