natoaktual.cz

Americký bombardér B-52 přistál cvičně v Mošnově. Zpět ho doprovázely gripeny

21. února 2022  15:28,  aktualizováno  19:43
Americký bombardér B-52H Stratofortress přistál přibližně v 15:30 na ostravském letišti v Mošnově. Jde o součást předem plánovaných cvičných letů, které americké stroje podnikají nad Evropou. Stroj ještě v pondělí odstartoval zpět na předsunutou základnu v Británii. Na cestě ho doprovázely stíhačky Gripen.  

Americký bombardér B-52 na ostravském letišti v Mošnově (21. února 2022) | foto: Petr Zlatohláveknatoaktual.cz

Letoun nenese žádné aktivní zbraňové systémy. Americké velitelství už dříve upozornilo, že nasazení nemá přímou souvislost s vyostřenými vztahy s Ruskem kvůli Ukrajině.

Přistání se uskutečnilo v rámci pondělní cvičného letu dvou amerických bombardérů nad střední a východní Evropou. Druhý letoun pokračoval dál po své plánované trase mimo Českou republiku.

„Česká republika je pro nás dobrým spojencem, na kterého je spolehnutí. Přelet nad Českou republikou a mezipřistání byla dlouhodobě plánovaná aktivita v rámci jeho operačního nasazení v Evropě,“ uvedl velitel amerických vzdušných sil v Evropě Jeff Harrigian.

Strategický bombardér zůstal na letišti v Mošnově zhruba tři hodiny. Během nich posádka provedla technickou kontrolu letounu a sbalila rozvinutý brzdný padák. Letoun přiletěl do Česka z Polska.

Celou trasu letounu s volacím znakem „TYSON11“ bylo možné sledovat prostřednictvím aplikace FlightRadar24. Nad Polskem stroj kroužil s létajícím tankerem KC-135. Palivo ale nedoplňoval.

„V Polsku nemohli uskutečnit plánované cvičení kvůli špatnému počasí,“ konstatoval po přistání pilot bombardéru Ryan J. Loucks.

Kolem 19 hodiny už byl letoun na zpáteční cestě přes Německo na svou předsunutou základnu v Británii.

Podle Generálního štábu zpáteční let posloužil k procvičení vzájemné spolupráce s pohotovostními stroji JAS-39 Gripen z Čáslavi, které americký stroj doprovázely.

„Jde o standardní doprovod podle našich procedur. Díky takovému neustálému procvičování jsme na sebe navzájem zvyklí,“ konstatoval velitel čáslavské základny Jaroslav Míka.

Ideální příležitost pro cvičení

Podle zástupce velitele čáslavské základny Pavla Pavlíka se letectvo vždy snaží využít možnost možnost cvičit s různými letouny. Doprovod bombardéru je podle jeho slov jednodušší než s jinými letouny.

„Jeho rychlost se blíží našim optimálním rychlostem. Naopak, když jde o zákrok proti pomalu a nízko letícím cílům, tak je to náročnější na rychlost a manévrování kolem,“ popsal.

Podobné cvičné lety označil za nesmírně přínosné. Ostrých vzletů totiž čeští stíhači nemají během roku mnoho. „Je to ideální příležitost mezi vojenským i civilním letectvím integrovat zasazení letounů k cíli, vyčistit nebo udělat prostor ve vzdušném prostoru tak, aby se zamezilo jakékoliv nebezpečné situaci,“ konstatoval.

Spojené státy přesunuly ze základny Minot v Severní Dakotě do Evropy čtveřici strategických bombardérů B-52 už 10. února. Přistály na základně v britském Fairfordu, odkud startují do plánovaných cvičných operací. V uplynulých dnech se bombardéry zapojily do podobných cvičných misí v Norsku a Švédsku.

„Přelet a přistání B-52 je součástí únorové rotace amerických bombardérů, které pravidelně v Evropě cvičí s cílem posilovat interoperabilitu se spojenci,“ uvedl náměstek ministryně obrany Jan Havránek.

Let amerického bombardéru B-52 z Británie přes Nizozemsko, Německo a Polsko do Ostravy na FlightRadar24 (21. února 2022)

Od roku 2018 podniklo americké letectvo v Evropě více než 200 podobných letů. Zřídka kdy však s podobným mezipřistáním. Loni podobně přelétal bombardér nad Českem v červnu. V průběhu letošního února se některý a amerických bombardéru B-52 představil stejným způsobem v Portugalsku, Španělsku, Dánsku, Německu, Polsku a Rumunsku.

Další cvičné lety nad členskými a partnerskými státy Aliance jsou plánovány na jaro.

„S americkou armádou máme velmi dobrou spolupráci. Společně působíme v zahraničních operacích, pořádáme cvičení a spolupracujeme na systému vzdělávání. Vyměňujeme si zkušenosti například s náborem vojáků nebo záložníků,“ konstatoval náčelník Generálního štábu Aleš Opata. Připomněl, že dlouholeté úzké vztahy udržuje česká armáda s Národní gardou v Texasu a Nebrasce.

Podle mluvčí Generálního štábu Magdaleny Dvořákové je možné přelety a přistání cizích vojenských letounů uskutečnit na základě usnesení vlády. Konkrétní přelet nebo přistání pak na základě souhlasu ministerstva obrany.

inc, pz natoaktual.cz
zpět na článek