natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda vybuduje novou unikátní logistickou základnu na letišti v Mošnově

  25. května 2022  16:08,  aktualizováno  16:35
  Česká armáda vybuduje novou základnu na ostravském letišti v Mošnově, vyplývá z jednání vlády. Půjde o unikátní logistické centrum za zhruba 2 miliardy korun, kde bude sloužit asi 300 českých vojáků. Výstavba by mohla začít už v roce 2024.  

  Americký tanker KC-135 a německý transportní stroj A400M v pozadí na Letišti Leoše Janáčka Ostrava. | foto: Lubomír Světnička, natoaktual.cz

  Armáda získá unikátní logistické centrum, napojené na leteckou, železniční a silniční dopravní infrastrukturu, protože ostravské letiště s dráhou o délce 3 600 metrů je schopné přijímat i ty největší dopravní letouny.

  „Není to nový nápad. Pro náš kraj je to skvělá zpráva. Vrací se tam armáda, která tam měla historicky místo,“ řekl k projektu ministr financí Zbyněk Stanjura.

  Podle něj půjde o důležitý signál všem českým občanům i spojencům, že vláda myslí zvýšení výdajů na bezpečnost a obranu vážně.

  Projekt podle něj posílí obranyschopnost České republiky a nabídne armádě skvělé zázemí v regionu. „Vzniknou stovky nových kvalifikovaných pracovních míst,“ dodal.

  Logistické centrum nebude základnou zahraničních jednotek, ale nebojovou základnou Armády ČR. Jednání o logistickém centru začala už za minulé vlády, za tehdejšího ministra obrany Lubomíra Metnara.

  Předpokládané náklady na výstavbu logistického centra činí zhruba 2 miliardy korun a zahrnují výstavbu objektů pro personál a pro skladování, zpevnění plochy, dobudování dopravní a inženýrské infrastruktury a oplocení včetně zařízení pro střežení.

  Předpokládané zahájení výstavby plánují ministerstvo obrany a armáda na přelomu let 2024-2025. Klíčovým prvním krokem má být bezúplatný převod potřebných pozemků ze strany kraje, aby armáda mohla začít přípravné a projektové práce.

  „Děkuji za vstřícnost zástupcům kraje. Cením si i jejich zájem a úsilí o posílení přítomnosti příslušníků Armády ČR v regionu. Logistické centrum bude velkým přínosem jak pro kraj, tak především pro armádu, které podobná schopnost na tak strategickém místě chybí,“ uvedla ministryně obrany Jana Černochová (ODS).

  Dalším krokem bude v tuto chvíli podpis memoranda, který zajistí bezúplatný převod pozemků v těsné blízkosti ostravského letiště. Uskutečnit by se měl v průběhu června poté, co memorandu vysloví souhlas výkonné orgány kraje.

  Na základně má sloužit až 300 českých vojáků. Nebude na ní ale dislokován bojový útvar. Armád počítá s tím, že do centra převelí část praporu podpory nasaditelných sil z Rakovníka o velikosti roty. Část bude převelena, část bude naplněna náborem a současně mají vzniknou nová pracovní místa i pro civilní zaměstnance.

  Intenzivní jednání o vzniku logistického centra Armády ČR na Letišti Leoše Janáčka Ostrava přitom probíhají už více než rok. Impulz k tomu dalo vedení Moravskoslezského kraje, který dlouhodobě usiluje o přítomnost příslušníků Armády ČR na území regionu. Dosud je v kraji dislokován jen 53. pluk průzkumu a elektronického boje.

  „Z mošnovského letiště se stává moderní dopravní a logistická křižovatka. Je více než zjevné, že vybudováním logistického centra naší armády pomůžeme jejímu dalšímu rozvoji a zvýšení prestiže,“ konstatoval hejtman kraje Ivo Vondrák.

  Kraj proto armádě nabídl převod pozemků pro zřízení nové základny. Ministerstvo obrany považuje letiště v Mošnově vzhledem k jeho poloze a napojení na dopravní infrastrukturu za výhodné.

  Nejen pro navýšení schopností nasazení vlastních sil, ale především pro plnění aliančních závazků ČR jako takzvané „hostitelské země“ (Host Nation Support) pro přijetí zahraničních sil v případě krizové situace.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media