natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rusko není náš nepřítel, agituje místopředseda slovenského parlamentu Blaha

  17. prosince 2023  18:32
  Vládnoucí slovenská strana Smer-SD Roberta Fica velmi rychle potvrzuje, že obrat v zahraniční politice a příklon k Rusku zřejmě nebyly jen pouhé předvolební slogany. Další důkazem v řadě může být prohlášení místopředsedy strany a slovenského parlamentu Ľuboše Blahy. Známý dezinformátor, šiřitel konspiračních teorií a odsouzený lhář přijal na parlamentní půdě ruského velvyslance s tím, že „udělá vše proto, aby se slovensko-ruské vztahy opět vrátily do normálu“.  

  Telegramový kanál Ľuboše Blahy má přes 38 tisíc sledujících | foto: natoaktual.cz

  „Jsem si jistý, že to stejně cítí i většina Slováků. Rusko není náš nepřítel,“ uvedl Ľuboš Blaha na svém telegramovém účtu po schůzce s ruským velvyslancem Igorem Bratčikovem na půdě slovenského parlamentu.

  Podle Blahy ho ruský diplomat během jinak formálního a zdvořilostního setkání informoval o „velmi vážné věci“. Některé západní státy se prý „chystají přímo zapojit do války na Ukrajině tím, že by poskytly svá letiště pro ukrajinské stíhačky F-16“, které by zapojovaly do bojů z území těchto států.

  „Pro Ruskou federaci je to červená čára a varují, že by došlo k otevřenému střetu. Eskalace by mohla vést až ke třetí světové válce,“ prohlásil Blaha s tím, že nebude hazardovat s budoucností dětí. „Slovensko musí stát na straně míru. To si opravdu někdo přeje jadernou válku?!,“ uvedl.

  Blaha je přitom dlouhodobě považován za „nekorunovaného“ krále slovenské dezinformační scény a byl například odsouzen za lži o slovenské prezidentce Zuzaně Čaputové.

  Blaha je sice formálně pouze jedním z pěti zástupců stranického šéfa a premiéra Fica, ale nyní jako místopředseda Národní rady Slovenské republiky zastává ústavní funkci.

  Na svém telegramovém účtu Blaha konstatoval, že mu bylo ctí ruského velvyslanec přijmout a to hned na druhý den po přijetí velvyslanců z Evropské unie. Slovensko podle jeho slov chce mít dobré vztahy na všechny čtyři světové strany. Ruského vyslance prý též ujistil, že bude „vždy s vděčností vzpomínat“, jak se o osvobození Slovenska od fašismu zasloužil ruský národ.

  Zopakoval také, že slovenská vláda odmítá posílat zbraně na Ukrajinu. „Protože věříme v mír a odmítáme eskalaci konfliktu s Ruskou federací,“ dodal s tím, že osobně „udělá vše proto, aby se slovensko-ruské vztahy opět vrátily do normálu“.

  Setkání s ruským velvyslancem popsal jako velmi srdečné. „Na závěr mě mile překvapil, když vytáhl moji knihu o Leninovi a požádal mě o věnování. S potěšením jsme mu věnoval i knihu o Che Guevarovi. Základní princip bude pro nás vždy stejný - Slovensko na prvním místě,“ napsal Blaha.

  Změny kurzu slovenské zahraniční politiky si všiml i Kreml. V pravidelném propagandistickém pořadu ruské státní televize Rossija 1 se jeden z řečníků už zmínil, že by měl Putin přesunout hranice směrem k řece Bug. „Rusko potřebuje společnou hranici se Slovenskem a Maďarskem. Myslím, že Fico a Orbán by souhlasili se společnou hranicí s Ruskem,“ prohlásil.

  Lubomír Světnička natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media