natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Britská stíhačka startovala k ruským bombardérům nad Černým mořem

    26. července 2017  13:57
    Britský pohotovostní letoun Eurofighter Typhoon startoval v úterý ke dvěma ruským bombardérům nad Černým mořem, které se přiblížily k vzdušnému prostoru Rumunska. Ten v rámci posílené vojenské přítomnosti NATO v oblasti pomáhají střežit čtyři britské stíhačky.  

    Eurofighter Typhoon F2 britského Královského letectva | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

    „Byla to rutinní operace, která se nijak nelišila startů, které letouny NATO pravidelně provádějí v jiných oblastech,“ uvedl velitel britské letky v Rumunsku Andrew Coe.

    Systém včasného varování a kontroly NATO nejprve zaznamenal pohyb několika neznámých vojenských letounů letících nad Černým mořem. Ty byly později identifikovány jako dva ruské nadzvukové strategické bombardéry Tu-22 (“Backfire“ v kódování NATO).

    Stroje se přiblížily západnímu pobřeží Černého moře a směřovaly na jih. Operační středisko vzdušných operací NATO ve španělském Torrejonu vydalo rozkaz k „ostrému“ startu a zachycení letounů britským letcům, kteří v červenci posílili ochranu vzdušného prostoru Rumunska.

    Z letecké základny Mihaila Kogalniceanu poblíž Konstanci vystartoval jeden ze čtyř strojů Eurofighter Typhoon. „Vše šlo podle očekávaní. Stáhli jsme si detaily, běželi k letounu a odstartovali v předepsaném čase,“ konstatoval pilot Lewis Cunningham.

    Bombardéry sledoval do doby, než na jihu Černého moře opustily zájmový prostor, potvrdilo velení britského letectva. K vizuálnímu kontaktu ale nedošlo.

    Italové střeží sousední Bulharsko

    Mise britských stíhačů v Rumunsku je součástí opatření, které Severoatlatická aliance přijala v roce 2014 v reakci na ruskou anexi Krymu a akce na Ukrajině.

    Mají ujistit spojence na východní hranici NATO a odradit Rusko od agresivních akcí. Podobně také vzdušný prostor Bulharska střeží italské stíhačky Eurofighter.

    Podobně jako v Pobaltí mají pohotovostní stroje startovat k letounům, které nekomunikují s řízením letového provozu, mají vypnuté automatické odpovídače nebo se přiblíží k chráněné zóně.

    Tupolev Tu-22 "Backfire“

    Nadzvukový strategický bombardér s měnitelnou geometrií křídel vyvíjený od konce šedesátých let 20. století a průběžně modernizovaný. Letoun byl původně primárně určen k útokům na seskupení amerických letadlových lodí a na pozemní cíle v rámci Evropy. Je uzpůsobený k nesení konvenční i jaderné munice.
    Rusové stroje nasadili v operacích v Afghánistánu v letech 1987 až 1989 nebo při bombardování Čečenska v roce 1995. V roce 2008 během války s Gruzií ztratilo ruské letectvo jeden bombardér Tu-22M při průzkumném letu. Stroje byly také nasazeny při masivním ruském bombardování Sýrie na podzim 2015.

    • Posádka: 4
    • Rozpětí: 34,28 m (23,30 m)
    • Délka: 42,4 m
    • Výška: 11,05 m
    • Hmotnost prázdného stroje: 54 t
    • Max. vzletová hmotnost: 124 t
    • Palivo: 11 t
    • Výzbroj: 24 t
    • Pohon: 2× dvouproudový motor o tahu 245,2 kN
    • Max. rychlost: 2,2 Mach (2 300 km/h)
    • Dolet: 2 410 km
    • Dostup: 13,3 km

    O pomoc se zajištěním vzdušného prostoru požádalo samo Bulharsko, které trápí nedostatek provozuschopných nadzvukových strojů. Už loni tamější parlament schválil dodatky zákona o obraně a ozbrojených silách umožňující, aby bulharský vzdušný prostor střežila letectva členských států Severoatlantické aliance v rámci takzvaného Air Policingu.

    Bulharsko loni v létě zaznamenalo podle ministerstva obrany nejméně deset případů, kdy ruské vojenské letouny během letu nad Černým mořem porušily pravidla pro létání v mezinárodním vzdušném prostoru a musely k nim startovat pohotovostní stíhačky.

    Ruské stroje se prý vždy přiblížily k bulharskému vzdušnému prostoru a měly vypnuté automatické odpovídače, tedy zařízení umožňující automatickou identifikaci letadla ve vzdušném prostoru pro potřeby řízení letového provozu a poskytující základní údaje o letadle včetně kódu letu nebo výšce.

    Když je však transpondér vypnutý, středisko řízení letového provozu takový letoun bez identifikace označuje za neznámý cíl a startují k němu pohotovostní stíhačky. Tehdejší ministr obrany Nikolaj Nenčev označil lety ruských letounů za „provokaci“ a upozornil, že jde o vzdušný prostor nejen Bulharska, ale celé Aliance, jejímž členem jeho země je. Moskva obvinění odmítla.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media