Bitevník Mi-24 musel nuceně přistát na Libavé. Stroje nesmí do vzduchu

19. června 2019  16:58
Bojový vrtulník Mi-24 české armády musel nuceně přistát ve výcvikovém prostoru Libavá na Olomoucku. Na palubě bylo pět vojáků, nikdo z nich nebyl vážně zraněn. Kvůli vyšetřování nesmí stroje tohoto typu až do odvolání do vzduchu.  
Bitevník Mi-24/35 českých vzdušných sil na Dnech NATO v Ostravě | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Ve středu vynuceně přistál vrtulník Mi-24 ve Vojenském výcvikovém prostoru Libavá. Na palubě bylo pět vojáků, nikdo nebyl vážně zraněn. Událost se vyšetřuje. Provoz vrtulníků Mi-24 byl dočasně zastaven,“ potvrdila mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

K události armáda více informací zatím neposkytla. Vrtulník musel vynuceně přistát kolem poledne. Vojáci na palubě byli převezeni do nemocnice s lehkými zraněními a většina z nich byla z nemocnice už propuštěna.

Vrtulníky Mi-24/35 nicméně až do vyšetření příčin události nesmí létat. Podobně tomu bylo také loni v listopadu, kdy jiný stroj stejného typu havaroval z minimální výšky při zátěžovém testu přímo na vrtulníkové základně u Náměště nad Oslavou. Incident se tehdy obešel bez zranění. Bitevníky poté nelétaly až do ledna.

Nehody vrtulníků ve službách české armády jsou poměrně vzácné. Naposledy v listopadu 2015 havaroval ve Španělsku při velkém cvičení NATO transportní stroj Mi-171Š. Vrtulník se zhruba v deseti metrech propadl a spadl na zem. Na jeho palubě bylo pět členů posádky a 11 vojáků speciálních sil. Pět lidí bylo přepraveno do místní nemocnice. Stroj byl vážně poškozen a nebylo možné ho opravit.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.