natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Bitevníky dostanou nové displeje, protiletadlovci cvičné cíle

  20. listopadu 2018  19:56
  Ministerstvo obrany připravuje nákup cvičných vzdušných cílů pro výcvik protivzdušné obrany a také výměnu multifunkčních displejů v letounech L-159. Vyplývá to z jednání vlády. Obrana by za vybavení měla zaplatit zhruba 58 milionů korun.  

  Bitevníky L-159 Alca | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Dodávky imitací vzdušných cílů dostane za úkol státní Vojenský technický ústav (VTÚ), jehož zřizovatelem je ministerstvo obrany a který cvičné terče pro armádní výcvik zajišťuje už od roku 2013.

  Zakázka za více jak 17 milionů korun je podle ministerstva obrany nezbytná pro zajištění bojových, zkušebních a školních střeleb jednotek pozemní protivzdušné obrany nebo při společných cvičeních a střelbách více armád.

  „V případě nerealizace by nebylo možné provádět střelby ze zbraňového kompletu RBS-70 kvůli nedostatku cílů. To by vedlo ke ztrátě schopnosti obsluh kompletu a nemožnosti nasadit jednotky protivzdušné obrany do uskupení NATO,“ uvedlo v tiskové zprávě ministerstvo obrany.

  Dalších zhruba 41 milionů korun bez DPH by pak měly stát dodávky multifunkčních displejů pro letouny L-159. Ministerstvo chce koupit 24 kusů digitálních víceúčelových zobrazovacích displejů konkrétně pro dvoumístnou verzi letounu.

  Dodavatelem bude Aero Vodochody, která je v současnosti jedinou společností oprávněnou pro výrobu a servis letounů L-159 a případných dalších modifikací. „Proto neexistuje jiná možná alternativa,“ konstatovalo ministerstvo ve zdůvodnění.

  Díky novým displejům se má podstatně zvýšit bezpečnost pilotů. Realizace veřejné zakázky je podle ministerstva nezbytná pro zajištění nepřetržitého výcviku pilotů a zajištěním bezpečnosti vzdušného prostoru.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media