natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Rozbili jsme síť ruské zpravodajské služby, odmítá BIS kritiku Zemana

  7. prosince 2018  16:05
  Bezpečnostní a informační službě (BIS) se podařilo rozbít síť jedné z ruských zpravodajských služeb na českém území a ochromit její činnost. V reakci na kritiku prezidenta Miloše Zemana to prozradil šéf kontrarozvědky Michal Koudelka.  

  Prezident Miloš Zeman | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Bezpečnostní informační služba ještě nikdy v minulosti nebyla tak silná a úspěšná jako v posledních letech,“ uvedl Koudelka v reakci čtvrteční kritiku prezidenta Miloše Zemana.

  Podle Koudelky má tajná služba za sebou mimořádné úspěšné období spolupráce s bezpečnostními složkami v České republice i řadu úspěchů ve spolupráci se zahraničními partnery.

  Tajné služby: V Česku sílí čínská špionáž, Rusko využívá ambasádu

  Zmínil, že BIS za posledních pět let zamezila desítkám ruských a čínských zpravodajských důstojníků v jejich činnosti, buď nedoporučením udělení akreditace, nebo jejich odchodem takzvanou tichou cestou.

  „Naše zákonné adresáty jsme například počátkem letošního roku informovali, že se nám podařilo úspěšně rozbít zpravodajskou síť jedné z ruských zpravodajských služeb působící na našem území a zcela tak ochromit její činnost,“ konstatoval Koudelka.

  Připomněl také vyhoštění tří ruských zpravodajských důstojníků působících v ČR pod „diplomatickým krytím“ v souvislosti s otravou někdejšího ruského agenta Sergeje Skripala a jeho dcery.

  Zeman: Jsou to „čučkaři“

  Zeman ve čtvrtek v TV Barrandov kritizoval výroční zprávu BIS za rok 2017, v níž civilní tajná služba varuje před ruskými a čínskými špiony. Označil ji za „plácání“ a zpravodajce za „čučkaře“. Uvadl také, že osobně čte i neveřejnou část takových zpráv a „očekával by konkrétní důkazy“.

  „Doufám, že neprozrazuji žádné jiné státní tajemství, než je tajemství o neschopnosti BIS, když vám řeknu, že za těch šest let není žádný konkrétní údaj o tom, že by se podařilo odhalit byť jednoho jediného, ať už ruského nebo čínského, špiona,“ prohlásil Zeman.

  Podle něj také BIS selhává v odhalování islámských teroristů na českém území. Šéf tajné služby ale upozornil, že BIS je úspěšná v boji proti terorismu, když napomohla například zadržení imáma Samera Shehadeha. „V této souvislosti by však bylo nešťastné vyvolávat neopodstatněné obavy z české muslimské komunity, která je v tuto chvíli klidná a neradikalizovaná,“ konstatoval.

  BIS se podle jeho slov těší vážnosti nejen v české bezpečnostní komunitě, ale také mezi zahraničními partnery z řad špičkových zpravodajských služeb světa. „Podle izraelských a amerických kolegů patříme mezi nejefektivnější služby v Evropě,“ řekl. O kvalitě práce podle něj svědčí i skutečnost, že jen za poslední měsíc BIS ocenili nejen představitelé vlády, ale také poslanci.

  „Mohu všechny ujistit, že BIS ve spolupráci s ostatními bezpečnostními složkami České republiky věnuje ochraně našich občanů před teroristickou hrozbou maximální pozornost, a také díky tomu jsme v minulých letech nebyli vystaveni žádnému přímému riziku teroristického útoku,“ dodal.

  Zeman se sporu s BIS dostal v poslední době už několikrát. Naposledy v říjnu odmítl podruhé jmenovat do generálské hodnosti ředitele BIS Koudelku. Důvody neuvedl. Některá média však spekulovala, že za nejmenováním mohly být rozdílné názory BIS a Zemana v kauze otrav „novičokem“.

  Politici odsoudili Zemanova slova

  Zemanovy poslední výroky kritizovala řada politiků. „Prezident republiky veřejně zpochybňuje jednu z klíčových bezpečnostních složek státu. Málokdo pracuje na destrukci systému tak usilovně, jako Zeman,“ uvedl například Miroslav Kalousek (TOP09)

  „Jako místopředseda vlády a ministr vnitra jsem s prací BIS spokojen, naše kontrarozvědka patří mezi nejprofesionálnější v Evropě. Kritice prezidenta nerozumím,“ uvedl ministr vnitra Jan Hamáček (ČSSD). Za tajnou službu se postavil i předseda sněmovní komise pro kontrolu BIS a šéf KDU-ČSL Pavel Bělobrádek.

  Podle senátora Pavla Fischera by se Zemanovými výroky mohl zabývat senátní zahraniční výbor. „Ve výboru pro bezpečnost, obranu a zahraniční věci se v Senátu budeme již brzy zabývat výroky prezidenta republiky,“ uvedl.

  Europoslanec Jaromír Štětina (za TOP 09) pak označila prezidenta Zemana za „bezpečnostní riziko pro Českou republiku.“

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media