natoaktual.cz

SPECIÁL: Víme, co máme

Pilotní série projektu na podporu
domácího obranného průmyslu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Dějiny letectví se mění. Tajuplný dron poprvé odstartoval z letadlové lodi

  14. května 2013  13:02,  aktualizováno  19:11
  Americké námořnictvo chtělo přepsat historii létání. Povedlo se. Z letadlové lodi USS George H. W. Bush úspěšně odstartoval na první misi nejmodernější bezpilotní letoun X-47B. Tajuplný poloautonomní stroj má být krokem k technologické revoluci a poskytne námořnictvu zatím nevídané bojové možnosti.  
  Bezpilotní letoun X-47B startuje z paluby letadlové lodi USS George H. W. Bush (14. května 2013) | foto: U.S. NAVY
  galerie Bezpilotní letoun X-47B startuje z paluby letadlové lodi USS George H. W. Bush Bezpilotní letoun X-47B startuje z paluby letadlové lodi USS George H. W. Bush Bezpilotní letoun X-47B startuje z paluby letadlové lodi USS George H. W. Bush Technici připravují bezpilotní letoun X-47B na palubě letadlové lodi USS George Nakládání bezpilotního letounu X-47B na palubu letadlové lodi George H. W. Bush Bezpilotní letoun X-47B

  "Dnes jsme viděli malý, ale významný bod budoucího obrazu našeho námořnictva, kdy začínáme integrovat bezpilotní systémy do nejkomplexnějšího bojového prostředí, které dnes existuje: nukleárně poháněné letadlové lodi," prohlásil po úspěšném testu šéf námořního letectva viceadmirál David Buss.

  Je jako z Batmanovy dílny. Nejmodernější bezpilotní stroj X-47B, tedy respektive technologický demonstrátor, existuje zatím ve dvou exemplářích. Velení amerického námořnictva a potažmo i Pentagon v něm však vidí historický skok v celé technologii bezpilotních letounů a létání vůbec.

  Dalekonosný a radarům neviditelný stroj se už do dějin zapsal hned počátkem května, kdy zvládl jeden z nejobtížnějších leteckých manévrů. Jako první robot poprvé přistál s pomocí háku a brzdného lana na simulátoru letadlové lodi.

  Bezpilotní letoun X-47B startuje z paluby letadlové lodi USS George H. W. Bush

  Bezpilotní letoun X-47B startuje z paluby letadlové lodi USS George H. W. Bush (14. května 2013)

  Technici připravují bezpilotní letoun X-47B na palubě letadlové lodi USS George

  Technici připravují bezpilotní letoun X-47B na palubě letadlové lodi USS George H. W. Bush k prvnímu startu. (14. května 2013)

  Den "D" však plánovalo námořnictvo právě na dnešek, tedy na úterý 14. května. Stroj měl odstartovat z paluby skutečné letadlové lodi a z vod Atlantiku doletět a úspěšně přistát na základně Patuxent River v americkém Marylandu.

  "Námořní letectvo se v úterý navždy změní, jsme svědky vůbec prvního uvedení letadla bez posádky na moderní letadlové lodi," uvedl admirál Mat Winter, výkonný šéf programu bezpilotních prostředků a úderných zbraní.

  Krátce po poledni středoevropského času velení námořnictva potvrdilo, že na palubě letadlové lodi začaly přípravy stroje k testovacímu letu.

  Zkouška vyšla na poprvé

  Bezpilotní letoun pak odstartoval s pomocí katapultu z paluby v 16:18 (SEČ) a provedl několik plánovaných nízkých přiblížení zpět k letadlové lodi. Pak zamířil do své cílové stanice v Marylandu. Let trval 65 minut.

  Během několika příštích týdnů námořnictvo testy ještě zopakuje a vyzkouší i obrácenou trasu, tedy že stroj přistane na palubě letadlové lodi.

  Bezpilotní letoun X-47B startuje z paluby letadlové lodi USS George H. W. Bush

  Bezpilotní letoun X-47B startuje z paluby letadlové lodi USS George H. W. Bush (14. května 2013)

  A proč tolik povyku kvůli jednomu bezpilotnímu letounu? Odpověď není jednoduchá. Ačkoliv přesné specifikace a schopnosti X-47B obestírá neproniknutelná stěna pochopitelného utajení, celou řadu technických údajů námořnictvo spolu s výrobcem prozrazují.

  Hlavní předností mají být velký dolet stroje - přes 2 100 námořních mil (takřka 3 900 kilometrů). Dále pak pokročilé technologie Stealth, které stroj činí neviditelným pro radary, a také nosnost, když je letoun schopen unést dvě laserem naváděné pumy (až 2 000 kilogramů).

  To vše má v budoucnu umožnit námořnictvu podnikat špionážní, průzkumné nebo přesné úderné akce daleko od nepřátelského území.

  Technická data X-47B

  Jde o technický demonstrátor bezpilotního bojového stroje, který vyvinula americká firma Northrop Grumman. Odhady hovoří, že celkové náklady projektu přesáhly 800 milionů dolarů.

  • Délka: 11,63 m
  • Rozpětí: 18,92 m (9,41 m se složenými křídly)
  • Výška: 3,10 m
  • Prázdná hmotnost: 6 350 kg
  • Max. vzletová hmotnost: 20 215 kg
  • Pohon: 1× Pratt & Whitney F100-220U
  • Maximální rychlost: subsonická
  • Cestovní rychlost: Mach 0,9+
  • Dolet: 3 889+ km
  • Dostup: 40 000 stop (12 190 m)
  • Výzbroj: až 2 000 kg

  Zdroj: US NAVY

  Hlavním technologickým skokem však má být zatím nevídaná nezávislost strojů na lidském faktoru, což byl jeden z požadavků námořnictva.

  Stroje mají být schopny startovat z palub letadlových lodí ve dne v noci, ve vzduchu samy identifikovat cíle, předávat průzkumné informace nebo doplňovat palivo za letu.

  Cílem je vytvořit a integrovat do operačních zařízení letadlových lodí takový systém, který by zajišťoval čtyřiadvacet hodin denně a sedm dní v týdnů například průzkum a ochranu lodí.

  Takový plán na druhou stranu vyvolává obavy některých organizací ze zařazování autonomních válečných robotů do výzbroje amerických sil.

  Například  Human Rights Watch ve své nedávné zprávě označila právě X-47B za prototyp "zabijáckého robota", který představuje přechod ve vývoji zbraní k plně samostatným systémům, které budou vyžadovat jen minimální lidské zásahy.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media