natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Berlín chce oživit NATO. V reformách by mohla radit skupina "moudrých"

  20. listopadu 2019  21:04
  Pomoci s oživením a reformováním dosavadního fungování Severoatlantické aliance by mohla pomoci zvláštní rada "moudrých" složená z uznávaných expertů. V reakci na francouzskou kritiku akceschopnosti a rozhodování v rámci NATO to během schůzky ministrů zahraničí navrhlo Německo. Řada zemí takový návrh podporuje.  

  Německý ministr zahraničí Heiko Maas v centrále NATO | foto: NATO Photos

  „NATO je úspěšný model. Máme zájem na tom, aby to tak zůstalo i nadále. Naše jednota k tomu bude klíčem,“ prohlásil šéf německé diplomacie Heiko Maas, který s návrhem na vytvoření zvláštní rady či skupiny přišel.

  Uznávaní experti by podle něj měli přezkoumat a identifikovat bezpečnostní výzvy a doporučit, jak by se Aliance měla změnit. „Měli bychom získat radu od odborníků, od lidí, kteří těmto problémům rozumí,“ řekl. Podrobnosti o tom, kdo by radě měl usednout či jak by měla fungovat, ale zatím odmítl sdělit.

  Německý návrh přichází po nedávné ostré kritice francouzského prezidenta Emmanuela Macrona, který uvedl, že je NATO stavu po „mozkové smrti“ kvůli pasivitě Spojených států či neakceschopnosti vůči vojenské ofenzivě Turecka v Sýrii, na kterou spojenci nedokážou účinně reagovat. Vyzval proto, aby se Evropa více soustředila sama na sebe a na posílení vlastní obrany.

  Šéf NATO Jens Stoltenberg německý návrh označil za velmi silnou a jasnou zprávu, jak posílit NATO jako platformu pro řešení politických výzev. Návrh Berlína na vytvoření „rady moudrých“ podle agentur ocenil i francouzský ministr zahraničí Jean-Yves Le Drian.

  „NATO je jediným místem, kde se Evropa a Severní Amerika každý den angažují v takových strategických otázkách, které jsou důležité pro naši sdílenou bezpečnost,“ řekl Stoltenberg.

  Z klinické smrti se může NATO dostat, řekl Zeman vojákům

  Připustil, že ve spojenectví 29 zemi jsou rozdílné názory na řadu věcí. „I přes rozdílné názory je NATO silnější a dělá toho více než v posledních desetiletích,“ dodal.

  Varování francouzského prezidenta o neakceschopnosti NATO je potřeba brát vážně i podle českého prezidenta Miloše Zemana. Ten na velitelském shromáždění české armády prohlásil, že by se Aliance měla stát ofenzivnější a soustředit se na boj proti mezinárodnímu terorismu. „I z klinické smrti se dá dostat,“ řekl.

  Podle českého ministra zahraničí Tomáše Petříčka (ČSSD) čelí NATO i po sedmdesáti letech mnoha výzvám, které ohrožují bezpečnost i jednotu. „Žádná hrozba není pro NATO dost velká, pokud budeme jednotní v záměrech i činech,“ uvedl po jednání.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media