Češi přestanou střežit základnu Bagrám. V Afghánistánu dostanou nové úkoly

26. listopadu 2019  8:16
Čeští vojáci na jaře ukončí ochranu spojenecké základny Bagrám v Afghánistánu, potvrdil během víkendové návštěvy vojáků ministr obrany Lubomír Metnar. Neznamená to ale, že se Češi z Afghánistánu stáhnou. Nově se zaměří na výcvik místních speciálních sil.  
Čeští vojáci v afghánském Bagrámu | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

„Jste poslední strážní rotou v Bagrámu,“ řekl vojákům ministr Metnar (za ANO) při návštěvě Afghánistánu. Čeští vojáci střeží rozlehlou koaliční základnu Bagrám a její okolí v provincii Parván o roku 2013.

V současnosti jde už o 13. strážní rotu o síle zhruba 170 vojáků. Celkem má česká armáda v Afghánistánu asi 250 vojáků. Důležitou základnu budou chránit zhruba do konce března, pak čeští vojáci v Afghánistánu dostanou nové úkoly. Podle Metnara se armáda v zemi zaměří především na podporu výcviku tamních sil a plánuje do země poslat další vojenské lékaře.

Podle Metnara se reorganizace sil týká i jiných koaličních jednotek. Pomoc tamním vojákům se zaměří zejména v oblasti mentoringu, ale i ve zdravotní sféře. „Zaměříme se na to, co je nejvíce žádáno a to znamená podpora a mentoring speciálních a bezpečnostních sil,“ konstatoval.

Součástí Metnarovy návštěvy byla i pietní vzpomínka na české vojáky, kteří při ochraně základny padli. Naposledy loni v srpnu přišli o život tři čeští vojáci - Martin Marcin, Kamil Beneš a Patrik Štěpánek, když padli do léčky sebevražedného atentátníka.

Předtím v roce 2014 při ostraze bagrámské základny padli čtyři čeští vojáci - David Beneš, Ivo Klusák, Libor Ligač a Jan Šenkýř, když se mezi civilisty odpálil sebevražedný atentátník. Pátý český voják Jaroslav Lieskovan pak zemřel po převozu do České republiky.

Americká základna Bagrám leží asi čtyřicet kilometrů severně od Kábulu a je jednou z největších v Afghánistánu. Dominuje jí letiště s dvěma drahami, které umožňují přistání i těch největších letadel.

Bagrám byl dlouhé roky naprosto klíčovým střediskem pro celou logistickou podporu alianční mise a sídlí zde i jedno z velitelství. Základna funguje jako samostatné město. S množstvím obrovských hangárů, skladů a příbytky pro vojáky, ale i civilní zaměstnance. Ještě před pár lety jich tu najednou pobývalo až 40 tisíc.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.