Česko by mohlo dávat na obranu, kolik slíbilo, řekl Babiš

17. února 2020  20:11
V případě stabilního ekonomického růstu by Česká republika mohla v roce 2024 dávat na obranu 2 procenta HDP, jak slíbila spojencům z NATO. V reakci na politickou diskuzi o možném nedodržení závazku to na sociálních sítích napsal premiér Andrej Babiš (ANO).  
Premiér Andrej Babiš (ANO) na Dni otevřených dveří základny v Čáslavi | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Premiér tak reagoval na nedávná slova místopředsedy vlády Jana Hamáčka (ČSSD), podle kterého země požadované dvouprocentní hranice nedosáhne, protože k tomu není politická vůle. Sám Babiš přitom ještě předtím prohlásil, závazek není „tesán do kamene“.

Armáda se chce posunout na vyšší úroveň. Zesílí, když politici necouvnou

Premiér nyní uvedl, že vynakládat 2 procenta HDP na obranu není reálné okamžitě. Připomněl, že letošní rozpočet ministerstva obrany činí rekordních 75 miliard korun a dvě procenta HDP by v dnešních číslech představovala asi 120 miliard korun. „Což není rozpočtově možné a ani reálné za tyhle peníze naši armádu rychle, a hlavně bezchybně přezbrojovat,“ napsal.

Vládní koalice se zavázala, že do roku 2021 bude ČR dávat na obranu 1,4 procenta HDP. Podle Babiše při stabilní ekonomickém růstu by se pak k dvouprocentní hranici země mohla dostat v dalším volebním období v roce 2024. „O tom ale bude rozhodovat příští vláda,“ uvedl s tím, že současná diskuze je zbytečná a nesmyslná.

Česká republika však podle něj nemůže být černým pasažérem, který čeká, že jeho obranu za něj vyřeší spojenci. Jak podotkl, jeho cílem je mít moderní armádní s kvalitní technikou.

Místopředseda vlády Jan Hamáček dvouprocentní výdaje na obranu zpochybnil v posledních týdnech několikrát. Znamenalo by to podle něj buď zásadní změnu ve struktuře státního rozpočtu, nebo zásadní debatu o příjmech státního rozpočtu. V současné situaci nejsou takové výdaje na armádu rozumné, když podle jeho slov chybí peníze „třeba na penze nebo na platy“. Jako cestu vidí zastropování armádního rozpočtu kolem 1,4 procenta HDP.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.