natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda vybrala novináře a humanitární pracovníky do kurzu přežití

  31. března 2008  13:13
  Armádní experti vybrali dvacítku novinářů a humanitárních pracovníků, kteří se koncem dubna zúčastní speciálního kurzu přežití. V týdenním výcviku chtějí vojáci účastníky naučit, jak zvládat krizové situace ve válečných oblastech.  

  Zájemců o kurz je každoročně více, než kolik jich vojáci mohou zapsat. V armádním sportovním centru Dukla proto vybrali ze 42 zájemců dvacet novinářů a humanitárních pracovníků, kteří se kurzu zúčastní.

  Výběr probíhal formou testů, které připravili armádní psychologové se zkušeností s pořádáním kurzu v minulých letech. "Na základě výsledků psychotestů bylo vybráno devět žen a jedenáct mužů," konstatovala Jana Jelínková z ministerstva obrany.

  Letošní kurz odstartuje koncem dubna ve Vyškově a v přilehlém výcvikovém prostoru Dědice, kde proběhne jeho závěrečná praktická část. Během ní zúročí novináři poznatky a dovednosti, které nabyli během teoretické části výcviku. Absolvování kurzu by je mělo připravit na zvládnutí krizových situací, do kterých by se mohli v rizikových oblastech světa dostat.

  Vstupní testy byly podle Jelínkové letos detailnější než v minulých letech, skládaly se z několika částí a jejich vyplnění uchazečům trvalo v průměru čtyři hodiny. Naproti tomu z výběrového řízení odpadly dříve povinné fyzické testy. Ukázalo se totiž, že zvládnutí psychické zátěže je pro většinu účastníků těžší než fyzické vyčerpání, kterému jsou během kurzu také vystaveni.

  Psychologické testy mají za úkol odhalit, zda je uchazeč schopen zvládnout psychicky i fyzicky velice náročný kurz, a napomoci pořadatelům sestavit z vybraných zájemců čtyři týmy, v nichž potom podstoupí samotný kurz. Na spolupráci v týmu je totiž během výcviku kladen velký důraz.

  Vojenský výcvik tohoto typu nabízí novinářům armáda už od roku 1994. Cílem tehdy bylo připravit novináře na jejich výjezdy k českým vojákům, kteří působili v misích na Balkáně. Kurzem od té doby prošly desítky českých novinářů a humanitárních pracovníků. - vše o loňském kurzu zde

  Eliška Prchlíková natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media