Od roku 1990 z výzbroje československé a později české armády "zmizelo" přibližně 8 500 kusů bojové techniky. Jen od vzniku samostatné České republiky v roce 1993 armáda vyřadila například 1 500 bojových tanků, 1 800 bojových obrněných vozidel nebo 190 bojových letounů.
Smlouva o konvenčních silách v Evropě |
Podle experta na vojenství a publicisty Lukáše Visingra je ale takový počet vzhledem k velikosti Česka a členství v NATO naprosto dostačující. "Uvádí se, že země naší velikosti by měla mít 100 až 200 tanků," uvedl Visingr.
KVÓTY Ke konci roku 1989 bylo podle agentury ČTK ještě ve výzbroji bývalé československé armády 4 500 tanků, 4 900 transportérů a bojových vozidel pěchoty, 3 400 dělostřeleckých systémů a 687 letadel. |
Se zbrojením se nepočítá
Současné počty bojové techniky považuje za dostačující i velení armády. Připouští ale, že možné změny může přinést připravovaná Bílá kniha obrany. Zásadní dokument chystá tým expertů a měl by jasně definovat koncepci české armády pro nadcházejících deset až patnáct let. Hotov by měl být v březnu.
"Armáda pak bude na nové či upřesněné úkoly reagovat nejen například změnou své organizační struktury, ale třeba i změnou počtů výzbroje a techniky," konstatoval Picek.
Mezinárodní smlouva o konvenčních ozbrojených silách sice teoreticky České republice umožňuje nákup a navyšování počtu zbraní, podle Picka se s tím ale v nejbližší době rozhodně nepočítá. "Vzhledem k mezinárodní situaci a očekávanému vývoji nepovažuji navyšování v nejbližších letech za pravděpodobné," dodal.
Kromě techniky, která umožňuje vést "přímý boj", má česká armáda ve výzbroji ještě další stovky kusů techniky, která omezením podle smlouvy nepodléhá. Například 10 cvičných letounů L-39, 22 dopravních a pozorovacích letounů, ale také 95 nových obrněných vozů Dingo 2 a Iveco a 43 transportních a víceúčelových vrtulníků.