natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda získá přístup k exkluzivnímu systému utajené satelitní komunikace

  30. dubna 2022  7:29
  Ministerstvo obrany pronajalo zabezpečené satelitní pásmo pro komunikaci vojáků v zahraničních misích. Službu obraně zajistí norská společnost Airbus Defence and Space. Za patnáctileté trvání smlouvy obrana zaplatí zhruba miliardu korun.  

  ilustrační snímek | foto: Armáda ČR

  Přijetí norské nabídky bylo zřejmě jedinou možností, jak zajistit utajenou komunikaci vojáků v zahraničních misích příštích letech. A platila jen do konce dubna.

  „Je pravděpodobné, že v horizontu následujících pěti až sedmi let žádné dostupné pásmo UHF nebude k dispozici. Proto jsme museli jednat rychle,“ uvedl náměstek pro vyzbrojování a akvizice Lubor Koudelka.

  Smlouvu na patnáctiletý pronájem zabezpečeného satelitního pásma UHF pro systém taktické komunikace TACSAT podepsal v pátek s ředitelem společnosti Airbus Defence and Space Andersem Øygardenem, informovalo ministerstvo obrany na svých stránkách.

  Podle Koudelky ministerstvo obrany prověřovalo i jiné alternativy pronájmu prostřednictvím EU, NATO a členských zemí, ty ale bohužel nebyly dostupné. A za nerealizovatelné označil také vybudování vlastní kapacity. Hodnota zakázky činí zhruba 1,1 miliardy korun bez DPH, smlouva počítá s délkou trvání na 15 let, tedy do roku 2037.

  Armáda ČR o systém TACSAT dlouhodobě usiluje a naléhavost pořízení systému ještě více vzrostla po ruské invazi na Ukrajinu letos v únoru.

  TACSAT je vojenská komunikační síť, kterou tvoří radiostanice pro zabezpečení utajené komunikace na taktickém stupni velení. Služba se vyznačuje vysokou flexibilitou spojenou s okamžitým navázáním spojení s jednotkou za pohybu i při vedení bojové činnosti.

  Umožňuje také spojení pro nasazené jednotky v členitém terénu, městské zástavbě a na vzdálenost přesahující dosah běžné radiové komunikace.

  Čeští vojáci jsou už vybaveni terminály a radiostanicemi, které v TACSAT umí pracovat, nicméně dosud neměli k dispozici poměrně exkluzivní UHF satelitní pásmo pro fungování.

  „Systém bude sloužit primárně pro zajištění bezpečnosti našich vojáků nasazených v zahraničních operacích v Pobaltí, v Africe, ale také na Slovensku, kde od dubna působí mnohonárodní bojové uskupení NATO,“ uvedl Koudelka.

  Podle ministryně obrany Jany Černochové vojáci během svého nasazení v zahraničí plní náročné úkoly a potřebují komunikační systém, který bude bezpečný.

  „Ve svém Desateru pro obranu jsem si jako jeden z důležitých úkolů stanovila zlepšení akvizičních procesů. Rychlost a efektivita, s jakou se podařilo tuto důležitou smlouvu uzavřít, svědčí o tom, že když máme finanční prostředky a dokážeme rychle reagovat, věci se prostě začnou hýbat,“ ocenila.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media