natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda procvičuje přijetí spojeneckých vojsk v Česku

  8. září 2011  19:31
  Ve Štěpánově na Olomoucku vrcholí nejrozsáhlejší logistické manévry české armády za poslední dobu. Na tři stovky specialistů ověřují, zda je Česká republika na svém území v případě potřeby schopná přijmout spojenecké jednotky a zajistit jim zázemí.  

  Vojenská policie rozhání demonstranty během cvičení Boleslavská hradba ve Štepánově na Olomoucku | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Prohlédněte si fotogalerii

  Týdenního cvičení s názvem "Boleslavská hradba 2011" se účastní 21 útvarů. "Je to vyvrcholení tříletého úsilí. Vycházíme ze zkušeností ze zahraničních misí," řekl velitel Sil podpory Ján Gurník.

  Cílem rozsáhlého cvičení, do kterého se zapojilo na 300 vojáků, je podle něj procvičit přijetí aliančních jednotek na území České republiky. Pro vybudování logistické základny pro vojska NATO v simulované vojenské operaci byla zvolena základna opravovaného materiálu ve Štěpánově na Olomoucku. Ta se načas proměnila v přísně střeženou oblast, obehnanou ostnatými dráty a zátarasy s ozbrojenými hlídkami.

  Vojáci zde během týdne vybudovali kompletní zázemí pro zásobování a zabezpečení zahraničních jednotek, včetně muničního a zbrojního skladu, dílen pro opravy techniky, překladiště vojenského materiálu a stanového tábora nebo polní nemocnice.

  "Ze zkušeností v Afghánistánu vyplynulo, že jednotky z různých zemí nejsou sladěny. Každá země si tam přivedla vlastní logistické zabezpečení s různými omezeními. Nový koncept počítá s tím, že každá země by měla být schopna poskytnout aliančním partnerům určité logistické standardy," konstatoval hlavní armádní inspektor František Malenínský.

  V rámci scénáře cvičení musely jednotky ve Štěpánově čelit i demonstracím lidí, nespokojených s přítomností zahraničních jednotek. Ke slovu se tak dostala zvláštní jednotka těžkooděnců vojenské policie. "Jak se jednotky stěhují do míst operací, mohou se dostat do různých situací. Demonstranti blokovali přístup koaličním jednotkám na základnu, museli jsme je vytlačit," popsal úkoly Igor Szabó z teritoriálního velitelství Vojenské policie v Olomouci.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media