natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda připraví novináře na pobyt ve válečných zónách

  7. února 2008  12:55
  Armáda připravuje speciální kurz přežití pro české novináře a humanitární pracovníky. V tvrdém týdenním výcviku chtějí vojenští experti civilisty naučit, jak zvládat krizové situace v oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.  

  Týdenní kurz připravuje armáda na jaro. Do speciálního výcviku se dostane jen dvacítka novinářů, pracovníků humanitárních organizací nebo studentů.

  "V kurzu přežití si jeho účastníci prověří svou fyzickou a psychickou připravenost zvládat krizové situace a osvojí si zásady pohybu v rizikových oblastech," řekla koordinátorka kurzu Jana Jelínková z ministerstva obrany, které každoročně kurz pořádá.

  Během výcviku je kladen důraz na zásady přežití v neznámém terénu, orientaci za ztížených podmínek, překonávání umělých i přírodních překážek a také na způsoby první pomoci a transportu raněných.

  "Letošní kurz bude více zaměřen na psychickou odolnost, vyjednávání a chování v zajetí," konstatovala Jelínková.

  Zájem o absolvování kurzu každým rokem roste. Uchazeči musí proto absolvovat vstupní psychologické testy. Do kurzu se tak dostane přibližně třetina všech zájemců.

  Účastníky kurzu pak čeká řada obtížných úkolů včetně přepadů a výslechů. Součástí tréninku je i zdravotnická a psychologická průprava. Účastníci kurzu se tak seznámí i se základními technikami vyjednávání a chování v zajetí.

  Vojenský výcvik tohoto typu nabízí novinářům armáda už od roku 1994. Cílem tehdy bylo připravit novináře na jejich výjezdy k českým vojákům, kteří v té době působili v misích na Balkáně. Kurzem do té doby prošly desítky českých novinářů a humanitárních pracovníků.

  Letošní kurz přežití se uskuteční 22.-30. dubna ve Vojenské akademii ve Vyškově a v přilehlém výcvikovém prostoru Dědice. Samotná myšlenka kurzu před časem zaujala i Severoatlantickou alianci. Od loňska se tak ve Vyškově před vysláním do vojenských misí připravují civilní zaměstnanci NATO.

  Kurz pro novináře inspiroval rovněž české diplomaty. Ti jezdí trénovat přežití do vojenského výcvikového prostoru na Vyškovsku poslední tři roky vždy na podzim. - více zde

   

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media