natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda opět proškolí novináře v přežití

  9. února 2007  10:51
  Čeští vojáci letos opět organizují výcvik pro dvacet novinářů a pracovníků humanitárních organizací. Cílem kurzu speciální přípravy pro krizové situace je jejich proškolení na pobyt v oblastech válečných konfliktů a přírodních či humanitárních katastrof.  

  "V kurzu přežití si jeho účastníci prověří  svou   fyzickou  a psychickou připravenost zvládat krizové situace a osvojí si zásady pohybu v rizikových oblastech," přibližuje cíl kurzu jeho koordinátorka Jana Jelínková z českého ministerstva obrany. 

  Během devítidenního výcviku je důraz  kladen na zásady přežití v neznámém terénu, orientaci za ztížených podmínek, překonávání umělých i přírodních překážek a také na způsoby první pomoci a transportu raněných.

  "Účastníci kurzu jsou rovněž seznámeni se základními technikami vyjednávání a chování v zajetí, řeší úkoly nejen jako jednotlivci, ale také se přesvědčí o tom,  jak důležitá je spolupráce ve skupině," přibližuje jeho velitel major František Heideker. Tento tradiční model kurzu bude přitom letos ještě více zaměřen prakticky.

  "Pokusíme se ještě více propojit teorii s praxí a zatáhnout účastníky kurzu takzvaně více „do hry“," řekla pro natoaktual.cz Jelínková.

  Simulace krizových situací tak budou podle ní kontinuálně součástí kurzu od samotného zahájení oproti předcházejícím ročníkům, kdy tvořily předem dané výcvikové bloky.

  Podle Heidekera je to progresivní posun v kvalitě kurzu. "Novinář, který se vydá do mise je obklopen nebezpečím rovněž od prvních okamžiků, proto přistupujeme k tomuto modelu," dodává. - více zde

  Zájem o absolvování kurzu každým rokem roste. "Proto uchazeči musí počítat s absolvováním vstupních testů, které posoudí jejich fyzické a psychické předpoklady. Výsledky posuzuje komise specialistů na výcvik a psychologů, přičemž nemalou roli hrají rovněž důvody zájemce," upozorňuje Jelínková. Do kurzu se tak dostane přibližně třetina všech zájemců.

  Letošní kurz přežití se uskuteční od 15. – 24. dubna ve Vojenské akademii ve Vyškově a v přilehlém výcvikovém prostoru Dědice. Samotná myšlenka kurzu zaujala i Severoatlantickou alianci, a tak se od letošního roku ve Vyškově budou cvičit před vysláním do vojenských misí rovněž její civilní zaměstnanci.

  "Kurz není jen obrovská výzva nebo pocta pro Armádu České republiky, ale je to i pocta pro celou Českou republiku," komentoval rozhodnutí centrály NATO v rozhovoru pro natoaktual.cz brigádní generál František Maleninský. – více zde

  Kurz pro novináře inspiroval rovněž české diplomaty. Ti jezdí trénovat přežití do vojenského výcvikového prostoru na Vyškovsku poslední tři roky vždy na podzim. – více zde

  Pavel Boháč natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media