natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armáda naučí novináře přežívat ve válce a v zajetí

  7. března 2008  10:41
  Česká armáda opět připravuje speciální kurz přežití pro novináře, studenty a pracovníky humanitárních organizací. V týdenním výcviku chtějí vojáci účastníky naučit, jak zvládat krizové situace ve válečných oblastech.  

  Podle Jany Jelínkové z ministerstva obrany, které kurz každoročně pořádá, letos připravili organizátoři několik novinek.

  "Těžiště kurzu jsme přesunuli zejména do psychické roviny, protože naše dlouholeté zkušenosti z pořádání výcviku ukázaly, že zvládnutí psychiky bývá pro účastníky mnohdy těžší než fyzická stránka výcviku," konstatovala Jelínková. Jak dodala, pro účastníky tak letos odpadly z výběrového řízení dříve povinné fyzické testy.

  Neméně důležitou změnou je pak podle Jelínkové místo konání závěrečné fáze kurzu, při které účastníci čelí enormní zátěži, přepadům, únosům a výslechům. Letos organizátoři využijí nově vybudované kopie základny mírových sil ve vojenském prostoru Dědice na Vyškovsku.

  Dvacet uchazečů, kteří prokážou psychickou způsobilost absolvovat kurz a dostatečnou motivaci, bude nejprve vyškoleno v teorii přežití v krizových oblastech.

  Budou tak mít možnost seznámit se například s druhy chemických, biologických a radioaktivních zbraní, se základy poskytnutí první pomoci, naučí se základy lezení po skalách, překonávání ohňové dráhy a zásady orientace v neznámém terénu.

  Naučené poznatky uplatní v závěrečné, praktické fázi kurzu. Účastníci rozdělení do čtyř- až pětičlenných družstev zde musejí řešit cvičné situace, do kterých by se však v budoucnu opravdu mohli dostat.

  Celý kurz zabezpečuje Centrum přípravy mírových sil Vojenské akademie ve Vyškově, na výcviku účastníků se však budou podílet i další útvary včetně jednotky speciálních sil z Prostějova. Letošní kurz proběhne od 22. do 30. dubna.

  "Všichni účastníci, kteří kurz úspěšně dokončí, dostanou osvědčení, v jehož záhlaví je Senekova myšlenka vystihující poslání kurzu: Příliš pozdě jest míti se na pozoru až vprostřed neštěstí," dodala Jelínková. - vše o loňském kurzu zde

  Eliška Prchlíková natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media