„Přesun do Olomouce se aktuálně týká přibližně 140 osob, celkově ale bude velitelství mít na 190 příslušníků,” konstatoval velitel Pozemních sil Ladislav Jung.
Ke stěhování se armáda rozhodla v souvislosti s přechodem na třístupňový systém velení. Velitelství pozemních sil se od ledna rozrostlo o desítky služebních míst a do budova Generálního štábu nemá takovou kapacitu. Navíc v ní bude sídlit také nové Velitelství pro operace.
Celkové náklady na přesun velitelství do Olomouce mají být přibližně 8 milionů korun. Jde přitom o prostory, které po celou dobu armáda využívá a kapacitně velitelství pojmou bez toho, aniž by současné jednotky musely kasárna opustit.
V prostorách nechala armáda udělat pouze nezbytné úpravy jako například vymalování, položení nové podlahové krytiny nebo vybavení nábytkem.
“Prostory převezmeme do konce prvního červnového týdne. V následujících dnech prověříme funkčnost všech systémů a komunikačních kanálů s nadřízenými i podřízenými celky, stejně jako nastaveného denního pracovního rytmu velitelství,” uvedl Jung s tím, že od 1. července by mělo jeho velitelství hlásit plnou připravenost k plnění úkolů.
Pozemní síly představují jádro struktury české armády. Tvoří jej přibližně 13 tisíc vojenských profesionálů. Hlavním úkolem je příprava sil a prostředků k zajištění obrany České republiky a k plnění mezinárodních závazků.
Bojové pozemní síly tvoří 4. brigáda rychlého nasazení a 7. mechanizovaná brigáda, síly bojové podpory pak 13. dělostřelecký pluk, 15. ženijní pluk, 31. pluk radiační, biologické a chemické ochrany a 53. pluk průzkumu a elektronického boje. Síly bojového zabezpečení tvoří 14. pluk logistické podpory.