natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Armádní speciál odletěl do Číny pro testy. Tisíc vojáků posílí policii

  16. března 2020  9:39,  aktualizováno  17:35
  Armádní Airbus A-319 odletěl v sedm hodin ráno do Číny, kde má vyzvednou rychlé testy na nový typ koronaviru, informovalo o tom ministerstvo obrany. Letoun se má se zásilkou vrátit v noci z úterý na středu. Na hranice vyšle zatím 941 vojáků.  

  Ilustrační snímek. | foto: AČR

  Vojenský speciál zamířil do čínského Šen-čenu s mezipřistáním v ruském Novosibirsku. Podle premiéra Andreje Babiše má posádka naložit 100 tisíc rychlotestů na koronavirus.

  „Právě jsem dostal od čínského velvyslance Zhanga Jianmina informaci, že naše letadlo, které letí do Číny pro rychlotesty, dostalo v těchto chvílích povolení čínské vlády. Moc mu děkuju,“ napsal premiér Babiš po 13 hodině na twitteru.

  „Testy jsou určené pro rychlou diagnostiku osob, které mají příznaky respiračního onemocnění a je u nich podezření pro nákazu koronavirem. Výsledky testů jsou k dispozici do 29 minut,“ uvedl Babiš.

  Návrat letounu se zásilkou je plánován v noci z úterý na středu. Stroj bude muset projít dezinfekcí, kterou zajistí liberečtí vojenští chemici.

  Armáda také v souvislosti s uzavřením hranic posílá vojáky na pomoc policii. „Armáda posílá 941 vojáku na hranice jako podporu policii, je to standardní a připravená operace,“ uvedl v pondělí odpoledne zástupce šéfa operačního velitelství Petr Procházka.

  Vojáci budou provádět kombinované hlídky s policisty na 29 hraničních přechodech a hraničních úsecích. Vojáci budou mít 86 kusů techniky, především jde o osobní terénní vozidla. Vojáci se budou střídat ve dvanáctihodinových směnách.

  „Předpokládané nasazení vojáků je prozatím plánováno do 30 dnů. Vojáci budou na hranicích vystřídání po 14 dnech,“uvedla mluví Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

  Vojáci jsou na místě vybaveni ochrannými pomůckami, které jsou jejich standardním vybavením. Konkrétně jde o masku OM-90 a ochranný oblek JP-90. Vzhledem k tomu, že budou hlídkovat pěšky nebo ve vozidlech, není primárně potřeba, aby nosili na sobě ochranné roušky nebo respirátory. Masky jsou určené proti otravným a biologickým látkám.

  „Z hlediska svých schopností tedy převyšují aktuálně požadovaný hygienický standard. Použity budou pouze v případě, že to bude situace vyžadovat,“ dodala Dvořáková.

  Hranice jsou uzavřené

  Vláda v neděli rozhodla kvůli hrozbě koronaviru o zavedení vnitřní ochrany hranic s Německem a s Rakouskem s platností do půlnoci 4. dubna. Kabinet rozhodl také o tom, že policistům budou pomáhat vojáci a celníci. Vláda povolala k výkonu služby policie 2096 vojáků a 400 celníků, uvedl Babiš. Podle ministra vnitra Jana Hamáčka (ČSSD) budou zejména na hranicích.

  S dnešní půlnocí začal platit zákaz cestování českých občanů kamkoli do zahraničí. Cizinci naopak nesmí do České republiky. Pro obě restrikce budou existovat už zavedené výjimky.

  Kontroly na rakouských a německých hranicích byly zavedeny od soboty. Původně měly trvat do středy.

  Armáda od víkendu také rozváží zdravotnický materiál - roušky a respirátory - do distribučních míst po celé České republice. Jde o zdravotnický materiál, který uvolnila ze svých zásob Správa státních hmotných rezerv.

  V noci na pondělí pak armáda rozvezla 80 tisíc respirátorů nejnižší třídy FFP1 provozovatelům sociálních služeb, kteří si stěžovali na nedostatek ochranných pomůcek. Třída FFP1 ale chrání hlavně proti průniku prachu, viry zachytí až nejvyšší třída respirátorů FFP3.

  „Armáda během noci rozvezla ze skladu Správy státních hmotných rezerv 80.000 kusů respirátorů třídy FFP1, které zajistilo ministerstvo zdravotnictví. Respirátory jsou určené pro pracovníky v sociálních službách. Rozvoz bude podle pokynů ministerstva práce a sociálních věcí,“ potvrdil předseda Správy státních hmotných rezerv Pavel Švagr.

  Z hranic armáda naopak stahuje své zdravotníky, kteří od 10. března na hraničních přechodech pomáhali odebírat vzorky řidičům. „Ukončení jejich činnosti souvisí s nařízením o uzavření hranic,“ konstatovala mluvčí Generálního štábu Magdalena Dvořáková.

  Po návratu bude část vojenského zdravotnického personálu využita k posílení odběrového místa v Ústřední vojenské nemocnici v pražských Střešovicích a další zůstanou v pohotovosti k posílení zdravotnických zařízení.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media