natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Radary dodá české armádě izraelská společnost, část vyrobí v Česku

  14. prosince 2016  15:46
  Nové mobilní radary MADR pro českou armádu dodá izraelská státní společnost IAI Elta, rozhodla ve středu vláda. Za osm 3D radiolokátorů, známých z izraelského systému protiraketové obrany "Iron Dome", zaplatí ministerstvo obrany 2,9 miliardy korun. Část zařízení se ale bude vyrábět i v Česku.  

  Radar typu MADR na veletrhu IDET v Brně | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  „Armáda získá jeden z nejmodernějších existujících radarových systémů, které používá nejen izraelská armáda, ale také další země, například Kanada,“ uvedl ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

  Zvláštní dvaatřicetičlenná hodnotící komise ministerstva obrany před časem vybrala izraelský radar ELM 2084 MMR ze systému „Iron Dome“ ze tří nabídek.

  Vzhledem ke strategické povaze zakázky se ministerstvo obrany rozhodlo pořídit radary v režimu vláda – vláda. V květnu letošního roku vyzvalo vlády Francie, Izraele, Švédska a Británie, jejichž výrobci odpovídající radary nabízejí, k podání nabídek.

  V srpnu pak obdrželo nabídky od vlád Francie, Izraele a Švédska. Británie od zakázky odstoupila, protože údajně neměla výrobek s parametry, které česká strana požadovala.

  Radary mají nahradit zastaralou a dosluhující techniku sovětské výroby, kterou armáda dosud využívala. „Obměna radiolokační techniky je pro armádu nezbytná, protože stávající technika sovětské výroby má několikanásobně překročenou životnost. Nové radiolokátory výrazně přispějí k rozšíření schopností armády,“ konstatoval náčelník generálního štábu Josef Bečvář.

  Radiolokátory MADR zajistí armádě přehled o vzdušné situaci v malých výškách od 100 do 3 000 metrů. Pět radarů bude umístěných na stacionárních vojenských stanovištích, zbylé tři budou k dispozici pro ochranu strategických cílů, jako jsou jaderné elektrárny nebo velkých měst.

  Odborníci u radarů nabídnutých Francouzi, Izraelci a Švédy zkoumali 105 základních kritérií a více než 406 technicko-ekonomických parametrů. Izraelské straně pomohlo patrně i to, že radar měl být prověřen operačním nasazením. Další podmínkou byla spolupráce s českými podniky za účelem zajištění bezpečnosti dodávek. Součástí zakázky je navíc i zabezpečení logistické podpory po dobu dvacetiletého životního cyklu.

  Výsledek označil ministr Stropnický za dobrou zprávu právě i pro český obranný průmysl, protože významná část výroby bude probíhat v České republice a podílet se na ní bude pardubická společnost Retia. Ta je součástí zbrojařské skupiny Czechoslovak Group a letitým výrobcem radiolokační techniky.

  „V ČR by se mělo realizovat 30 procent objemu zakázky a v Pardubicích bude instalována speciální linka na výrobu polovodičových anténních modulů radaru nejmodernější galium-nitridovou technologií. V ČR zároveň bude zajišťován servis v průběhu celého životního cyklu radaru,“ informoval mediální zástupce společnost Andrej Čírtek.

  Pozitivní dopady projektu by se podle něj měly projevit i u dalších českých subdodavatelů. Výrobní kapacita, která vznikne v ČR, by pak mohla být výhledově využita i pro další zákazníky v zahraničí.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media