natoaktual.cz

Rozšiřování NATO

Vstup Finska a Švédska
do Severoatlantické aliance

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Annan: V Dárfúru jde o závod s časem

  27. května 2005  7:55
  Vyspělé země uvolní dalších 200 milionů dolarů na podporu mírové mise v súdánském Dárfúru, zmítaném násilím a humanitární krizí. V etiopské Addis Abbebě to slíbili představitelé členských zemí NATO a Evropské unie. "Závodíme s časem," prohlásil šéf OSN Kofi Annan.  

  Největší částku přislíbila na klíčové schůzce v etiopské metropoli Kanada - 134 milionů dolarů v podobě materiální pomoci a logistické podpory. Ta by měla zahrnovat poskytnutí 25 vrtulníků a stovky obrněných vozidel.

  "Závodíme s časem. Období dešťů a hrozící hladomor se rychle blíží a pak by naše pomoc byla těžší," prohlásil generální tajemník OSN Kofi Annan.

  "Jestliže násilí a strach nedovolí obyvatelům Dárfúru zasít a vypěstovat úrodu, pak příští rok budou miliony lidí odkázány na obrovskou humanitární operaci, která vypne mezinárodní kapacitu na maximum," citovala šéfa Spojených národů agentura AP.

  Konflikt postihl statisíce lidí
  Na klid zbraní v západosúdanské provincii Dárfúr dohlíží přes dva tisíce vojáků mírových sil Africké unie. Kvůli neustávajícím násilnostem mezi černošskými ozbrojenci a arabskými milicemi chce unie jejich počet zvýšit do září na čtyřnásobek.

  Na logistické zajištění a naplánování tak velké mise nemá Africká unie kapacity ani prostředky. O pomoc požádala OSN, NATO i Evropskou unii. "Jestliže žádáte o pomoc, my pomůžeme," uvedl generální tajemník NATO Jaap de Hoop Scheffer.

  Do čtvrteční schůzky v etiopské metropoli chyběla Africké unii asi polovina z více jak 700 milionů dolarů, které na podporu řešení krize žádala. Kromě Kanady přispějí dalšími 50 miliony dolarů i Spojené státy. Velká Británie přispěla 12 miliony, Francie a Německo po 2,5 milionech.

  Nepokoje v Dárfúru propukly v únoru 2003, kdy skupiny černošských ozbrojenců zaútočily na vládou podporované arabské milice. Od té doby si konflikt vyžádal podle odhadů humanitárních pracovníků a pozorovatelů až 180 tisíc obětí. Další milion lidí během dvou let opustil domovy a přežívá v uprchlických táborech.

  NATO pomůže s logistikou
  O pomoc NATO se zvládnutím humanitární krize v Súdánu požádal před několika týdny předseda Africké unie Alpha Oumar Konaré. "Jediným způsobem, jak ukončit krizi v Dárfúru, je rozmístění velkých sil Africké unie s podporou NATO," citovala agentura Reuters americký zástupce v Súdánu Charlese Snydera.

  Severoatlantická aliance už před schůzkou v Addis Abbebě souhlasila s pomocí. Půjde o první angažování NATO na africkém kontinentě v historii. Do Dárfúru sice nepošle vlastní vojáky, misi však podpoří logisticky.

  Pomoc se týká přepravy afrických jednotek, jejich ubytování, výcviku, dodání spojovacích prostředků a dalšího vybavení, zpravodajských informací či zkušeností z plánování misí.

  Další vojáky do mírové mise jsou připraveny vyslat země jako Nigérie, Rwanda, Keňa, Jihoafrická republika či Senegal.

  Další články k tématu ZDE.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media