natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Američtí letci v Evropě chystají přezbrojení

  31. srpna 2005  15:29
  Americké vojenské letectvo v Evropě chystá do tří až pěti let výměnu zastarávajících stíhaček F-15 za nejmodernější bojový letoun F-22 Raptor. Americká armáda si nový letoun pochvaluje jako "obrovsky účinný" se schopnostmi, jaké dosud žádná stíhačka neměla.  

  Leteckou základnu v anglickém Lakenheathu si od Britů již od 50.let minulého století pronajímá americká armáda. S 5000 vojáky a sedmdesáti pěti těžkými stíhacími letouny F-15 je Lakenheath největší americkou leteckou základnou v Británii a jedinou s letouny F-15 v Evropě vůbec. Místní piloti se účastnili například misí NATO v Bosně nebo na operaci v Afghánistánu. Nyní ale stojí základna před rozsáhlým přezbrojováním.

  Základna je vybavena 2 typy stíhaček F-15, jednak F-15C Eagle, které začali Američané využívat už koncem 70. let, a jednak dvoumístnou verzí F-15E Strike Eagle, která je nasazována od poloviny 80. let. I přes mnohá vylepšení už tyto letouny zastarávají a USA se rozhodly  nahradit je novými stroji. "Během tří až pěti let plánujeme přechod na stíhačky F-22 Raptor," potvrdil Wes Auldrige z tiskové služby základny Lakenheath.

  Stíhačky řady F-15 začínají totiž technologicky dosluhovat. Stále víc zemí navíc vlastní nejen srovnatelně kvalitní letouny, jako je F-15, ale zejména střely země-vzduch, které dokáží na F-15 zaútočit, popřípadě je sestřelit. Jednou z hlavních výhod F-22 je minimální zjistitelnost ("stealth") a sady senzorů, díky kterým může pilot zjistit, identifikovat a zasáhnout jiné letadlo ještě dříve, než je vůbec sám odhalen. Oproti F-15 má nový F-22 Raptor navíc mnohem lepší manévrovací schopnosti, protože je o něco menší, zbraňové systémy jsou více vestavěny do trupu letadla a má i silnější motory. 

  Co se týká zbraní, bude mít F-22 ve výbavě mimo jiné upravené teplem naváděné střely AIM-9 Sidewinder, radarově naváděné střely AMRAAM AIM-120A/C a na rozdíl od F-15 také dvě půltunové pumy GBU-32 JDAM (Joint Direct Attack Munitions) země-vzduch.

  Stíhačka F-22 je také méně náročná na obsluhu, takže nepotřebuje tolik technického personálu.  Odborníci se shodují, že F-22 Raptor zajistí Spojeným státům nadvládu ve vzduchu na dalších 40 let. Plnou výrobu F-22 Raptor schválilo ministerstvo obrany USA letos na jaře, stroje by měly plných operačních schopností dosáhnout koncem roku 2005.

   

  Stíhací letoun F-22 Raptor má udržet letectvo USA na světové špičce.

  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media