natoaktual.cz

Hledáme stážisty

Máte zájem o stáž v v Informačním
centru o NATO? Ozvěte se nám!

  • natoaktual.cz
  • Zpravodajství
  • Informační centrum o NATO
  • nato.idnes.cz

  • Tucet amerických stíhaček F-15 bude hlídkovat na Islandu a na východě

    4. dubna 2016  12:54
    Spojené státy opět vyslaly do Evropy tucet stíhaček F-15. V rámci balíčku opatření kvůli odstrašení Ruska budou následujících šest měsíců operovat především na Islandu a v jeho okolí. S jejich nasazením se ale také počítá v dalších zemích na východní hranici NATO.  

    Americké stroje F-15C dorazily počátkem dubna na Island | foto: USAF

    Tucet letounů F-15C Eagle a zhruba 350 vojáků je 131. stíhací perutě Národní gardy z Barnes v Massachusetts a ze 194. perutě z kalifornského Fresna.

    Šestiměsíční nasazení v Evropě, které odstartovalo počátkem dubna, je součástí amerických opatření operace Atlantic Resolve na odstrašení Ruska a ujištění spojenců především na východní hranici NATO.

    Stíhači s gripeny plánují další misi na Islandu

    „Jednotky se zapojí do výcviku spojenců a partnerů NATO jako součást operací k posílení interoperability a demonstrace závazku USA vůči Evropě,“ uvedlo v oficiálním prohlášení velitelství amerických vzdušných sil.

    Polovina letounů už přistála na základně Keflavík na Islandu, kde se zapojí do hlídkových a cvičných letů v okolí ostrova. Druhá polovina bude startovat z letecké základny Leeuwarden v Nizozemsku, kde se zapojí do rozsáhlých leteckých manévrů „Frisian Flag“.

    Cvičení má prověřit souhru různých stíhacích strojů jednotlivých zemí NATO a zapojí se do nich celkově přes 66 letounů z desítky aliančních zemí, ale také například z Finska.

    Během následujících měsíců mohou být podle velitelství stroje nasazeny ke cvičením i v dalších zemích, především v Pobaltí nebo Bulharsku a Rumunsku.

    Islandská základna znovu ožívá

    Základna v Keflavíku, odkud budou americké stroje operovat, byla donedávna jen stínem toho, čím bývala v dobách studené války. Americké letectvo a námořnictvo odsud v dobách studené války sledovalo pohyb sovětských ponorek.

    Když v roce 2006 stáhli Američané své stálé jednotky včetně protiponorkových letounů a stíhaček, v ochraně ostrova se začali střídat s některými aliančními spojenci, většinou s Francií, Dánskem, Německem a Kanadou.

    Na ohromném území, kde dříve sloužilo na 15 tisíc amerických vojáků, je dnes v provozu kromě zabezpečení civilního provozu mezinárodního letiště doslova jen pár budov. Situace se ale kvůli napětí mezi Západem a Ruskem vyvolaným ruskou anexí Krymu a konfliktem na Ukrajině mění.

    Velení amerického námořnictva nyní žádá Pentagon o prostředky pro opravy a modernizace hangárů pro průzkumné letouny P-8 Poseidon. Ty mají znovu začít sledovat aktivity ruských ponorek na severu a k občasným misím jsou přesouvány na Island ze základny na Sicílii.

    Peníze z obranného rozpočtu pro rok 2017 by měly být použity na opravy rozvodů, modernizaci zázemí, ale také na nové povrchy v hangárech. Islandská vláda se jinak snaží udržovat základnu provozuschopnou. Misi na Islandu letos na podzim opět připravují i čeští letci s gripeny.

    inc natoaktual.cz

    Barista i záchranář u kanónu

    Říjen 2019

    Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

    Dny NATO v Ostravě

    Září 2019

    Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

    Továrna na instruktory

    Červenec 2019

    Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

    Mraky prachu, vedro a léčky

    Červen 2019

    Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

    Partneři portálu

    NATO PDD iDnes.cz Newton Media