V americké vojenské strategii pro letošní rok označuje Írán a jeho snahy o získání jaderných zbraní za nejvýznamnější bezpečnostní hrozbu pro celý region. Spojené státy proto na situaci kolem Teheránu soustředí daleko větší pozornost.
Írán opět míří do vesmíru |
Podle Mullena by sice byl "preventivní útok na íránská jaderná zařízení špatnou variantou" a měl by vážné negativní následky, americké ozbrojené síly nicméně jsou na tuto variantu už připraveny.
Írán stále odmítá, že by jeho jaderný program byl určen k výrobě zbraní. Spojené státy a další západní země však režimu v Teheránu ani v nejmenším nevěří. Írán i přes nové sankce OSN neustále vyvíjí nové a výkonnější raketové nosiče a dál pracuje na obohacování uranu.
Teherán počátkem roku pozval některé zahraniční diplomaty, aby si prohlédli íránské jaderné reaktory Natanz a Arák. Pozvánku dostali mimo jiné delegáti z Ruska, Číny a EU. Mezi pozvanými ale nejsou země, které se k íránskému jadernému programu staví nejkritičtěji, hlavně USA. (Teherán pozval zahraniční diplomaty na exkurzi k jaderným reaktorům)
Klíčový rok v Afghánistánu
Mezi naprosté priority Pentagonu patří podle dokumentu mise v Afghánistánu, kde ještě letos bude působit zhruba 100 tisíc amerických vojáků. V druhé polovině roku by se měli američtí vojáci začít pomalu stahovat.
"Prudký nárůst amerických sil pomohl zastavit Taliban na některých místech," uvedl Mullen s tím, že zásadní pro další vývoj v oblasti bude budování strategického partnerství se sousedním Pákistánem, kde Taliban a povstalci dalších skupin hledají bezpečné úkryty a čerpají nové síly pro další útoky proti spojeneckým a vládním jednotkám.
Klíčovou úlohu pro stabilitu celé širší oblasti bude podle USA stále více hrát Indie, která nedávno znovu navázala rozhovory na ministerské úrovni právě s "nepřátelským" Pákistánem.
Definitivní odchod z Iráku
Mullen připomněl, že po dlouhých letech letos definitivně skončí americká vojenská mise v Iráku. Zhruba 50 tisíc amerických vojáků, kteří v zemi dohlížejí na výcvik iráckých bezpečnostních sil, se má vrátit domů do konce roku. S blížícím se stažením sil se stane klíčovým pilířem partnerství s iráckou stranou budovaný Úřad pro bezpečnostní spolupráci, dodal Mullen.
I přes předpokládané stahování části sil z Afghánistánu a Iráku zůstane podle něj nasazení amerických vojáků velmi vysoké, zejména pro speciální jednotky a námořní pěchotu. Některé jednotky tak letos mine zavedený cyklus, kdy po roce bojového nasazení následují obvykle dva roky klidu a přípravy na domovských základnách.
Kvůli vytíženosti v Afghánistánu pak podle Mullena musejí hrát důležitější roli na jiných místech světa námořní a letecké síly. To se týká i napětí na Korejském poloostrově. "Budeme pozorně sledovat nejistotu vyplývající z politického nástupnictví v Severní Koreji a udržovat stabilní odstrašující sílu proti (severokorejským) provokacím," uvedl Mullen. Přímo v Jižní Koreji je v současnosti rozmístěno na 28 tisíc amerických vojáků.