natoaktual.cz

SPECIÁL: Útok na Ukrajinu

Zpravodajský souhrn
k ruské invazi na Ukrajinu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Jak dál v Sýrii? USA mají scénáře pro nálety i zóny pro uprchlíky

  23. července 2013  16:41
  Spojené státy mají několik scénářů, jak vojensky zasáhnout ve válkou zmítané Sýrii. Jak a zda-li vůbec je však otázkou na politiky. Poslední slovo má mít prezident Barack Obama. Šéf sboru náčelníků Martin Dempsey ale upozornil, že situace v Sýrii je velmi složitá a vojenská akce by neměla vést ke kolapsu země.  

  Šéf amerického sboru náčelníků Martin Dempsey | foto: US DOD

  Dempsey načrtl možné scénáře vojenského zásahu v Sýrii na přání amerických senátorů, kteří volají po posouzení možností, jak do dvouletého konfliktu v Sýrii zasáhnout. Senátoři chtěli porovnat vojenské faktory a možný dopad na ukončení bojů v Sýrii s přihlédnutím k "ceně", kolik by takový zásah Spojené státy stál.

  Konflikt v Sýrii

  Boje v Sýrii si za dva roky trvání vyžádaly podle OSN na 100 tisíc obětí. Zdokumentována je smrt 93 tisíc lidí, z toho šesti tisíc dětí. Ze země už také uprchlo více než 1,7 milionu lidí. Dalších několik milionů obyvatel opustilo své domovy, ale z různých důvodů zůstává na území Sýrie.

  Dempsey předložil pět scénářů, na které je armáda připravena. Zahrnují od leteckých úderů na vybrané cíle, přes ustanovení bezletové zóny nad Sýrii, výcvik opozičních sil až po kontrolu syrských chemických zbraní a vytvoření zvláštních koridorů pro syrské uprchlíky.

  Podle Dempseyho však v každém případě půjde o "akt války" a může stát miliardy dolarů. Dosud se USA soustředí na humanitární pomoc uprchlíkům a materiální pomoc opozičním povstalcům. "Ale předtím, než bych doporučil vojenské řešení tohoto problému, tak kvůli složitosti a bezpočtu aktérů, kteří jsou do něj zapojeni, musel bych být přesvědčen, že následky vojenské akce by nevedly k selhání státu, v němž by utrpení bylo ještě horší," prohlásil Dempsey.

  První scénář počítá s americkou pomocí při výcviku opozičních bojovníků, poradenstvím a asistencí. Američané by syrské opozici radili ve zbrojení, ale i taktickém plánování.

  Druhý scénář počítá s omezenými leteckými údery na vybrané cíle, jejichž zničení by oslabilo vládní jednotky prezidenta Bašára Asada a ztížilo schopnosti vést další operace proti povstalcům.

  Třetí scénář hovoří o ustanovení bezletové zóny nad Sýrií, o kterou už povstalci mnohokrát Západ žádali. Syrské letouny totiž povstalce bombardují a způsobují těžké ztráty. Americké letectvo by v takovém případě muselo dbát i na její dodržování.

  Čtvrtý scénář zahrnuje vytvoření nárazníkových zón v Sýrii, které by ochránily takzvané vnitřní uprchlíky. Syřany, kteří museli opustit před boji své domovy, ale nedostali se z různých důvodů za hranice. Takové zóny by byly na hranicích s Tureckem a Jordánskem.

  Pátý scénář pak počítá s kontrolou a zajištěním syrských chemických zbraní, jejichž použití a dalšímu šíření by chtěly USA zabránit.

  V každém případě by jakýkoliv vojenský zásah stál podle Dempseyho velké sumy. První možnost by údajně vyšla 500 milionu dolarů ročně. Spojené státy by se ale vyhnuly přímé intervenci. Ostatní čtyři už vyžadují nasazení sil a přišly by na miliardy dolarů, ale měsíčně.

  Zda Spojené státy do konfliktu v Sýrii skutečně nějak zasáhnou, je nyní na prezidentovi Baracku Obamovi.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media