natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Americké protiraketové středisko v Česku nebude

  15. června 2011  21:17
  Plány na vybudování amerického střediska včasného varování proti balistickým raketám v Česku definitivně padly. Česká i americká strana budou hledat jiné možnosti, jak by se Česká republika mohla do projektu zapojit.  

  Středisko včasné výstrahy SEW (Shared Early Warning) se mělo skládat ze dvou počítačových terminálů umístěných v objektech české armády. Díky nim by Česká republika získala v reálném čase přístup k informacím o odpálení balistických střel zachycených americkými senzory včasného varování.

  NATO však loni na podzim na summitu v Lisabonu schválilo vybudování nového protiraketového deštníku a hlavní kostru mají tvořit právě americké prvky a technologie. Součástí má být i sdílení informací o raketových hrozbách se všemi členskými státy, včetně České republiky, přímo z ústředí Aliance.

  Podle českého ministra obrany Alexandra Vondry se tak sdílení informací s USA na bilaterální úrovni jeví jako zbytečné. "V tomto kontextu jsme samozřejmě poděkovali za tu starší předlisabonskou nabídku a vlastně jsme konstatovali, že ve světle Lisabonu a dalšího vývoje ta původní nabídka nebude asi potřeba," řekl Vondra, který se kvůli tomu ve středu sešel s náměstekm amerického ministra obrany Williamem Lynnem.

  Záměr vybudovat v České republice středisko včasného varování oznámila administrativa prezidenta Baracka Obamy poté, co nový prezident zrušil původní plán svého předchůdce ve funkci George Bushe, který chtěl do Česka umístit radar zapojený do systému protiraketové obrany.

  "Budeme hledat jiné možnosti, jak se Česká republika může do aliančního systému v budoucnosti zapojit, na naší podpoře protiraketovému systému NATO to ale nic nemění," dodal Vondra.

  Podle Lynna se nedá říci, že by USA svou nabídku na vytvoření střediska stáhly, jen se změnila situace. "Tato záležitost byla prostě překonána dalším vývojem," konstatoval Lynn s tím, že Spojené státy a Česká republika mají mnoho směrů, ve kterých se odehrává a rozvíjí vzájemná strategická spolupráce.

  Od spolupráce v oblasti výcviku pilotů vrtulníků či ve vrtulníkové přepravě, v níž Česko vede mezinárodní iniciativu. Lynn zmínil i dobrou kooperaci v rámci výzkumu, který na českém území zastupuje výzkumná kancelář amerického námořnictva.

  Chronologický vývoj:

  17. září 2009 - Spojené státy odstoupily od záměru vybudovat v Evropě dvě základny své protiraketové obrany. V Polsku měly být umístěny antirakety na ničení balistických střel, v Česku zase radar. Jednání o umístění radaru probíhala od července 2006.

  18. září 2009 - Tehdejší ministr obrany Martin Barták oznámil, že Česká republika bude s USA jednat o zapojení do nové podoby protiraketového štítu, se kterou přišla administrativa nového amerického prezidenta Baracka Obamy.

  14. dubna 2010 - Ministr Barták během washingtonského summitu o jaderné bezpečnosti jednal s americkou stranou o zapojení do nového systému. Poprvé se objevují informace, že by v Česku mohly být součásti systému včasného varování.

  18. dubna 2010 - Zájem o umístění informačního střediska nového systému potvrdil šéf české diplomacie Jan Kohout.

  30. července 2010 - Premiér Petr Nečas oznámil, že zvažované centrum včasného varování bude součástí protiraketové obrany NATO. USA podle Nečase navrhly, že do projektu investují dva miliony dolarů.

  1. srpna 2010 - Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil, že centrum včasného varování protiraketové obrany USA by v Praze mohlo začít fungovat v polovině roku 2011.

  15. června 2011 - Ve světle summitu NATO v Lisabonu plány na vybudování centra defintivně padly.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media