Mezinárodní cvičení Ample Strike se v Česku uskuteční od 23. srpna do 12. září v několika oblastech - ve vojenských výcvikových prostorech Boletice a Libavá, u 22. základny vrtulníkového letectva u Náměště nad Oslavou, 21. základny taktického letectva v Čáslavi, na pardubickém letišti a u 15. ženijního pluku v Bechyni.
Nad Českem budou létat například letouny Su-22 polského letectva nebo stroje Tornado německé Luftwaffe. „Američané přislíbili strategické bombardéry B-1B a B-52, které budou působit z domovské základny v Anglii,“ uvedla už dříve mluvčí cvičení Denisa Vernerová z Generálního štábu AČR. Piloti si mají procvičit také doplňování paliva za letu.
Do cvičení se zapojí přes tisíc vojáků, z toho 400 ze zahraničí. Účast přislíbilo zatím 19 států. Stejně jako loni armáda povolá také 200 příslušníků Aktivních záloh, kteří budou zajišťovat ochranu základny v Náměšti.
Manévry mají prověřit především předsunuté letecké návodčí. Takzvaní „fakové“ (FAC - Forward Air Controller) navádějí v boji piloty na cíle ke zničení. V misích jsou pro piloty bojových letounů i dělostřelce jako předsunuté oči.
Návodčích jsou přitom v menších armádách, jako je ta česká, řádově jen desítky, tedy nezřídka méně než příslušníků speciálních jednotek. Jejich odbornost patří v armádě mezi nejrizikovější a stejně jako u speciálních sil armáda jejich identitu z bezpečnostních důvodů tají.
Kompletní výcvik návodčího trvá zhruba tři roky. Kritéria výběru uchazečů i náročné testy zaručí, že výcvikem projdou jen ti nejlepší. Vojáci se nechtějí fotit a říkat svá jména - logicky, protože v operačním nasazení mohou působit za nepřátelskou linií. Už první čeští specialisté přitom získávali prestižní výcvik ve Velké Británii. Od té doby prošli řadou bojovou operací například v Afghánistánu.