„Snažíme se obnovit potřebnou úroveň schopností s cílem zajistit odstrašující účinek,“ prohlásil velitel amerických pozemních sil v Evropě Ben Hodges.
Plně vyzbrojená bojová jednotka označená jako ABCT (Armored Brigade Combat Team) má být jedním z prvků posilujících vojenskou přítomnost USA v regionu. Podle Hodgese chtějí takto Spojené státy vyslat signál podpory těm spojencům, kteří mají obavy z rostoucí agresivity Ruska. Především pak zemím, které s Ruskem bezprostředně sousedí.
Americké síly v EvropěOd roku 2017 budou v Evropě tři americké takzvané brigádní bojové týmy (ABCT - Army Brigade Combat Teams). K dosavadní výsadkové brigádě a jednotce vyzbrojené obrněnci Stryker přibude jedna obrněná brigáda s těžkou technikou. V roce 2013 americká armáda stáhla z Evropy prakticky všechny tanky a obrněnce. Měla tak skončit sedmdesát let trvající poválečná éra masivní americké přítomnosti v Evropě. V době svého vrcholu během takzvané studené války bylo především v Německu rozmístěno až 20 amerických obrněných divizí, tedy 6 000 tanků. Ještě v roce 1980 bylo v Evropě 200 tisíc amerických vojáků. Loni to bylo po posílení kvůli chování Ruska zhruba 33 tisíc. |
Jednotka s domovskou základnou ve Fort Carson v Coloradu začne s přípravou na přesun v nejbližších týdnech. Po moři se pak v první polovině ledna přesune do německého přístavu Bremerhaven.
Vrchní velitelství NATO chce zároveň otestovat, za jak dlouho jsou Američané schopni se takto vylodit a přepravit se následně po železnici a silnici na západ Polska. Generál Hodges to odhadl na zhruba tři týdny. Upozornil, že nejnáročnější částí přesunu bude právě převoz techniky po železnici a následný přejezd po dálnici.
Další obrněná americká brigáda, která přicestuje v září 2017 jednotku vystřídat, už podle generála připluje do několika různých přístavů a bude se muset co nejrychleji shromáždit na jiném místě.
Zatímco část obrněné brigády zůstane v Polsku, jeden prapor zamíří do Pobaltí a další pak do Rumunska a Bulharska. Na všech místech se zapojí do celé série spojeneckých cvičení.
Severoatlantická aliance se kvůli politice Ruska rozhodla v létě posílit svou přítomnost na své východní hranici. V Litvě, Lotyšsku, Estonsku a Polsku mají být od počátku příštího roku rozmístěny celkem čtyři vícenárodní prapory NATO. Každý bude působit na rotační bázi a bude mít až 1 000 vojáků. Spojené státy v
Polsku povedou prapor v Polsku, Německo v Litvě, Británie v Estonsku a Kanada pak v Lotyšsku. Právě kanadské ministerstvo obrany už avizovalo, že se vojáci na vyslání do Evropy intenzivně připravují. Do Lotyšska zamíří rovněž s těžkou technikou.
Mnohonárodní prapor bude dislokován na vojenské základně Adazi a letišti Lielvārde. Lotyšské ministerstvo obrany už týdny dohlíží na budování a modernizace ubytovacích kapacit, skladů a další infrastruktury.