natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Afghánská válka potrvá ještě roky, USA chtějí zůstat až do roku 2024

  16. května 2012  5:51
  Do konce roku 2014 chce NATO stáhnout své vojáky z Afghánistánu. Odchod připravuje i česká armáda. Spojenci ale zemi neopustí úplně. Spojené státy plánují nechat v zemi 25 tisíc příslušníků speciálních sil a výcvikových instruktorů, kteří by v zemi operovali dalších deset let.  

  Česká patrola při jedné z bezpečnostních zastávek na přesunu do údolí Dobandaj v Afghánistánu | foto: PRT Lógar

  Do konce roku 2014 chce NATO předat zodpovědnost za bezpečnost v zemi afghánským bezpečnostním silám a stáhnout většinu ze 130 tisíc vojáků. Alianční mise tím "skončí". Další afghánská mise však hned poté začne a už nyní se rýsuje její podoba.

  Summit v Chicagu

  Pokrok v předávání země Afgháncům a termín stažení má potvrdit summit NATO v americkém Chicagu od 20. do 21. května. Stejně tak si má Aliance ujasnit, jak bude po svém odchodu přispívat na financování afghánské policie a armády a jakým způsobem jim v dalších letech ještě bude pomáhat. Afghánská armáda a policie by měly mít na konci roku 2014 zhruba 380 tisíc příslušníků. Spojené státy už ale avizovaly, že dlouhodobě "udržitelná" podoba afghánských bezpečnostních sil je na úrovni přibližně 230 tisíc mužů. Západ by měl na jejich fungování přispívat několik miliard dolarů ročně.

  Spojenci zemi neopustí úplně. Představitelé americké armády nyní hovoří o čísle 25 tisíc vojáků, kteří by v Afghánistánu působili další dekádu - až do roku 2024.

  Pentagon počítá s tím, že by šlo o výcvikové instruktory a příslušníky speciálních sil, kteří by afghánským jednotkám pomáhali v protiteroristických akcích. Většinu sil by tvořili Američané. Ostatní alianční spojenci by do mise vyslali "symbolické" kontingenty. Novým koaličním silám ve zbrusu nové misi by velel tříhvězdičkový americký generál. Jméno zatím Pentagon tají.

  A do nové mise se s největší pravděpodobností zapojí i Česká republika. Návrh na působení v zahraničních misích pro nejbližší roky, kterým se ve středu bude zabývat vláda, počítá i s českou účastí v Afghánistánu po roce 2014. "Ve výhledu na rok 2015 Česká republika uvažuje o vyslání jednotky až 150 vojáků," potvrdil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek. Šlo by výhradně o instruktory, kteří by se starali o výcvik Afghánců.

  Češi se v příštích letech stáhnou

  Zatímco letos působí v Afghánistánu 590 českých vojáků, v následujících dvou letech bude armáda vojáky postupně stahovat. Podle plánu má v příštím roce v zemi působit maximálně 539 vojáků, v roce 2014 pak nejvýše 340 vojáků.

  Už počátkem příštího roku se z afghánské provincie Lógar začne stahovat český provinční rekonstrukční tým (PRT), který zde působí od roku 2008. "V únoru roku 2013 dojde k redukci vojenské části PRT na 100 osob," uvádí se v materiálu pro vládu. Na základně Shank bude stovka vojáků připravovat materiál pro postupný návrat do vlasti. Nadále však bude podporovat civilní experty, kteří mají na starost obnovu a rozvoj celé oblasti. V současné době působí v rekonstrukčním týmu takřka tři stovky vojáků a civilistů.

  Do Afghánistánu by se naopak měla vrátit vrtulníková jednotka. Maximálně 65 vojáků a tři vrtulníky Mi-171Š budou zajišťovat transport a zásobování spojenců od druhé poloviny roku 2013. Letci zůstanou v zemi rok a měli by sehrát důležitou roli při odsunu techniky a osob.

  Francie už balí

  Vrásky aliančním plánovačům dělá Francie. Nový francouzský prezident François Hollande slíbil stáhnout 3 300 francouzských vojáků z Afghánistánu již letos, tedy o dva roky dříve. Francouzská armáda koncem dubna předala afghánským silám relativně klidný okres Saróbí východně od Kábulu, stále ale také působí v neklidné provincii Kápísá. Francouzský kontingent je přitom pátý nejpočetnější a jeho předčasné stažení by mohlo spojencům způsobit problémy.

  V druhé polovině roku 2014 čeká další nasazení také elitní 601. skupinu speciálních sil. Do Afghánistánu však tentokrát vyrazí maximálně padesátičlenný kontingent. Armádní "speciálové" působí v Afghánistánu i letos, v polovině roku se ale zhruba stovka vojáků vrátí zpět domů.

  Žádný úprk, varoval Vondra

  Podle ministra obrany Alexandra Vondry se zkušenosti z afghánské mise jednoznačně podepisují na kvalitě vojáků i kvalitě jejich výcviku. Operace ISAF Čechům přinesla velké množství zkušeností.

  Vondra odmítl hlasy, že v posledních letech českou armádu postihla takzvaná "afghanizace", kdy prakticky vše od výcviku přes pořizování techniky až po modernizace bylo podřízeno působení v Afghánistánu.

  "Musím to odmítnout. Zkušenosti především na taktické úrovni jsou přenositelné i do jiných typů konfliktů a technika, která v uplynulých letech byla pro pozemní síly pořízena, rozhodně není jednoúčelová," konstatoval Vondra. K postupnému stahování sil podle něj Česko přistupuje velmi odpovědně.

  Zároveň varoval před překotným stažením či "úprkem". "Hrozilo by, že bychom přišli o vše, čeho jsme v této zemi v uplynulých letech dosáhli. A není toho málo, byť nemá smysl si nalhávat, že se Afghánistán během deseti let proměnil v oázu stability a demokracie," dodal Vondra.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media