natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Američané zkoumají Libavou kvůli raketové základně

  19. července 2006  12:36
  Skupina amerických expertů začala s prohlídkou vojenských prostorů v České republice, kde by mohla stát protiraketová základna. Za první zastávku zvolil tým vojenský výcvikový prostor Libavá na Olomoucku.  

  Dvaadvacetičlenný tým odborníků, který vede programový manažer Protiraketové agentury USA plukovník William Lamb, je v Česku od úterka.

  Během jediného týdne chtějí experti navštívit tři vojenské výcvikové prostory – Libavou, Boletice a Jince. Američané už v květnu podobně zkoumali vytipovaná místa v sousedním Polsku.

  Podle tiskové služby ministerstva obrany už stačil šéf amerického týmu William Lamb českou stranu seznámit s některými aspekty protiraketové obrany USA, včetně technických detailů a struktury tohoto systému.

  Základna by měla být prvkem obrany zejména proti balistickým raketám dalekého dosahu. Ještě na podzim chtějí Američané vyhodnotit lokality pro možné umístění základny.

  Jak uvedl náměstek ministra obrany pro obrannou politiku Martin Bělčík, návštěvou amerických odborníků bude završena etapa technických konzultací, které USA a Česká republika během uplynulých několika měsíců vedly k problematice protiraketové obrany USA a k zapojení České republiky do tohoto projektu v rámci Evropy.

  "Cílem technické rekognoskace je prověření geografických, hydrologických a infrastrukturních parametrů vybraných lokalit. To umožní americké straně dokončit etapu sběru potřebných informací," upřesnil mluvčí ministerstva obrany Jan Pejšek.

  Pokud si Spojené státy vyberou Českou republiku, bude muset se stavbou základny souhlasit vláda a parlament.

  Drtivá většina českých obyvatel s umístěním americké raketové základny v Česku nesouhlasí. Vyplývá to z prvního průzkumu veřejného mínění na toto téma, který zpracovala agentura Median pro MF DNES. S přítomností amerických jednotek souhlasí jen 17 procent obyvatel, proti je naopak 83 procent dotázaných. - více zde

   

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media