natoaktual.cz

SPECIÁL: Summit NATO 2021

Vrcholná schůzka spojenců Aliance
14. června v Bruselu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Američané prozkoumají místo pro radar

  14. května 2007  10:01
  Skupina amerických expertů z Protiraketové agentury tento týden prozkoumá vojenský prostor Brdy, kde by případně měla stát radarová základna USA. Specialisté chtějí zjistit především hydrologické a geologické podmínky, kvalitu infrastruktury a dopravní dostupnost.  

  Vše o americkém radaru čtěte zde.

  Skupina osmatřiceti odborníků se podle tiskové služby ministerstva obrany zdrží v Česku týden.

  V jihozápadní části brdského újezdu si chtějí podrobně prohlédnout lokalitu pro případné umístění radarové základny protiraketového systému.

  Během týdne chtějí zjistit především hydrologické a geologické podmínky, kvalitu infrastruktury a dopravní dostupnost. Už v dubnu americká expertní skupina v Brdech prováděla měření elektromagnetického pole. Podobná měření američtí experti provedli před několika týdny i v Polsku. Další výzkumy oblastí budou pokračovat i v následujících měsících.

  "Spojené státy mohou provádět na území újezdu práce jen za přesně daných podmínek a v souladu s českým právním řádem," řekl už dříve Jan Pejšek z ministerstva obrany.

  Pro výzkum v Brdech mají američtí specialisté zvláštní mandát, který česká vláda udělila ministerstvu obrany v únoru 2004, aby resort pokračoval v technických konzultacích mezi USA a Českou republikou.

  Pobyt vědců na území Česka podle ministerstva v žádném případě neznamená, že radarová základna v Brdech bude skutečně stát.

  Minulý týden Česká republika oficiálně zahájila jednání o možné stavbě protiraketového systému USA. Experti se sešli v Praze na ministerstvu obrany. Prvním tématem byly právní problémy týkající se stavby radaru a pobytu amerických vojáků na českém území. - více zde

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media