natoaktual.cz

Summit NATO 2023

Speciální příloha
k summitu ve Vilniusu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Alianční "moudří" jednali v Praze o budoucnosti NATO

  13. ledna 2010  10:07
  V Praze se sešla k jednání s českými představiteli skupina aliančních expertů pod vedením Madeleine Albright, aby si vyslechla připomínky Středoevropanů k chystané nové Strategické koncepci NATO.  

  "Nejde o žádnou revoluční adaptaci strategie, ale je potřeba zdůraznit změny a novinky, ke kterým došlo od poslední aktualizace Strategické koncepce NATO," řekl po schůzce ministr zahraniční Jan Kohout, podle něhož bylo smyslem včerejšího setkání předestřít skupině expertů vidění zemí střední a východní Evropy na tuto problematiku.

  Významní experti, jmenovaní generálním tajemníkem NATO, připravují na základě debat s odbornou veřejností, jíž byla i včerejší mezinárodní konference v Praze, návrhy a doporučení k nové Strategické koncepci, které Alianci předloží během několika měsíců.

  Strategická koncepce je klíčovým oficiálním aliančním dokumentem, který zejména specifikuje úkoly, jimiž se má NATO zabývat, a nastavuje tak směr, jakým se má budoucí politický a vojenský vývoj Aliance ubírat. Naposledy byla aktualizovaná v roce 1999, nyní skupina 12 významných expertů (označované "skupina moudrých") pod vedením Madeleine Albright, jmenovaná generálním tajemníkem NATO, připravuje její novou verzi, kterou předloží Alianci na jaře, kdy o ní začnou politická jednání. NATO by dokument mělo schvalovat na letošním summitu v Lisabonu na podzim.

  Podle bývalé americké ministryně zahraničí včerejší pražská schůzka svůj účel splnila. "Chtěli jsme se potkat ve střední Evropě, abychom zjistili, jaké zde panují názory či obavy," řekla Albright. Experti si podle jejích slov odnáší poznatek, že potvrzení významu článku 5 Washingtonské smlouvy, tedy závazku vzájemné pomoci a teritoriální obrany v rámci NATO, jsou pro země regionu východní Evropy klíčovými faktory.

  Nastavení nových vztahů s Ruskem a reakce na nové otázky, jako jsou kyber útoky či energetická bezpečnost, patří podle účastníků konference k dalším aspektům, které musí dokument zohlednit.

  Důležitou rolí nové koncepce bude rovněž zdůraznit rostoucí význam podpory veřejnosti Severoatlantické alianci a jejím operacím. "Veřejná podpora Alianci je v porovnání s ostatními organizacemi nyní vysoká, nicméně ne tak vysoká, jak bývala, a NATO se tím bude muset zabývat," řekl včera holandský expert z alianční "skupiny moudrých" Jeroen van der Veer. "NATO je aliance demokracií a tak se velká část koncepce bude věnovat komunikaci s veřejností," potvrdila Albright.

  Alianční skupina expertů se při své práci účastní čtyř hlavních, tematicky zaměřených seminářů, třetí se koná zítra v Oslo. Proces přípravy konceptu se generální tajemník NATO rozhodl maximálně otevřít i pro odbornou veřejnost, a tak celý proces doplňuje řada dalších seminářů v aliančních zemích, jako byl ten včerejší.

  Ten v Česku ale nebyl první, volně navazoval na workshop uskutečněný loni v listopadu, jímž česká diskuze o nové strategii NATO začala. - Komentář ke schůzce čtěte zde

  Čtěte související analýzy a komentáře na natoaktual.cz:

  pet natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media