Němý Airbus stíhaly slovenské MiGy. Sonický třesk poplašil obyvatele

24. června 2019  13:42
Slovenské pohotovostní stíhačky MiG-29 v neděli večer startovaly k civilnímu italskému dopravnímu letounu Airbus A320, který mířil přes Slovensko na Ukrajinu. Stroje pří stíhání překročily rychlost zvuku a doprovodný sonický třesk poplašil obyvatele Rožňavy a Košic.  
Letouny MiG-29 slovenských vzdušných sil | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

Italské civilní letadlo ztratilo nad územím Slovenska spojení a z letecké základny Sliač proto k němu vystartovala dvojice pohotovostních MiGů. Po identifikaci a navázání komunikace letoun na trase Milán - Charkov vojenské stroje doprovázely až k ukrajinským hranicím.

Při stíhání němého dopravního stroje letouny překročily rychlost zvuku, což doprovázela hlasitá akustická rázová vlna. Slovenská policie následně zaznamenala řadu telefonátů.

Ministerstvo obrany v pondělí připustilo, že zhruba kolem 21:30 byl v okolí Rožňavy a Košic slyšet silný zvuk podobný výbuchu, který byl způsoben překonáním rychlosti zvuku stíhacích letadel.

„Za vzniklou situaci se obyvatelům omlouváme, avšak tyto situace souvisejí se zajištěním bezpečnosti všech občanů Slovenska, protože Vzdušné síly Ozbrojených sil SR odpovídají za ochranu vzdušného prostoru České republiky 24 hodin denně, 7 dní v týdnu a takové vzlety jsou toho součástí,“ uvedlo ministerstvo v oficiálním vyjádření.

Stíhací letouny zařazené v aliančním pohotovostním systému NATINAMDS zasahují nejen proti narušiteli vzdušného prostoru, ale také jako pomoc letadlům v nouzi, při ztrátě spojení, či únosu letadla. Právě ztráta spojení je jednou z nejčastějších příčin ostrých vzletů stíhacích letadel, připomnělo ministerstvo obrany.

inc natoaktual.cz

Barista i záchranář u kanónu

Říjen 2019

Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

Dny NATO v Ostravě

Září 2019

Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

Továrna na instruktory

Červenec 2019

Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

Mraky prachu, vedro a léčky

Červen 2019

Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.