natoaktual.cz

Summit NATO 2024

Speciální příloha
k summitu ve Washingtonu

 • natoaktual.cz
 • Zpravodajství
 • Informační centrum o NATO
 • nato.idnes.cz

 • Strážní andělé se vracejí z Afghánistánu. Chránili učitele angličtiny

  10. února 2020  8:14
  V Afghánistánu po takřka pěti letech ukončila své působení zvláštní jednotka "Guardian Angels" (Strážní andělé), která zodpovídala za ochranu různých osob. Naposledy vojáci nepočetného týmu chránili lektory angličtiny, kteří učili budoucí afghánské piloty a techniky. Informovala o tom česká armáda na svých stránkách.  

  Češti instruktoři v Kábulu cvičí afghánské vrtulníkové letce a pozemní personál. | foto: Lubomír Světničkanatoaktual.cz

  Jednotka „Guardian Angels“ působila na kábulské letišti takřka pět. Nejprve byli ochránci součástí leteckého poradního týmu (AAT – Air Advisor Team) a od loňského února pak působili samostatně. Zodpovídali například za bezpečnost spojeneckých jazykových lektorů, kteří se podíleli na výuce budoucích pilotů a techniků vzdušných sil afghánské armády.

  „Tento operační úkol vyžadoval neustále velkou míru pozornosti, jelikož jenom samotných afghánských studentů bylo ve škole, kde probíhala výuka, denně přítomno 150 až 200,“ uvedl velitel poslední jednotky J. H.

  Jak podotkl, jeho vojáci hlídali lektory nejen při výuce, kdy s nimi byli fyzicky přítomni v učebnách, ale doprovázeli je i na cestě do práce i z práce mimo základnu.

  Nepočetnou jednotku tvořilo 21 vojáků z různých útvarů české armády, například z 22. základny vrtulníkového letectva, 31. pluku radiační, chemické a biologické ochrany nebo 71. mechanizovaného praporu. Členy týmu byli rovněž příslušníci Hradní stráže, která své vojáky vysílala do zahraniční mise vůbec poprvé.

  Všichni členové týmu před nasazením prošli několikaměsíčním vševojskovým výcvikem s důrazem na střeleckou a taktickou přípravu. Absolvovali také specializovaný kurz ochrany osob, jehož součástí byla i příprava řidičů v pancéřovaných vozidlech v extrémních podmínkách a kurzy první pomoci.

  Při přesunech a doprovodech osob je v Kábulu totiž potřeba počítat se závažnými incidenty, které mohou způsobit například poškození vozidla a zabránit jeho pokračování v jízdě. Ať už by šlo o útoky ozbrojenců i důsledky běžné dopravy, která je v afghánské metropoli mnohdy velmi chaotická.

  Ukončení působení jednotky souvisí s plánem velení na změny v zapojení českých vojáků v Afghánistánu. Během několika měsíců má ukončit činnost také strážní rota, která několik let chránila základnu Bagrám. Armáda se chce nově zaměřit na výcvik afghánských speciálních sil. Na základnu v Kábulu se má pak vrátit polní chirurgický tým.

  inc natoaktual.cz

  Barista i záchranář u kanónu

  Říjen 2019

  Poprvé v historii nechala armáda záložáky pálit z kanónů ostrými

  Dny NATO v Ostravě

  Září 2019

  Dny NATO navštívilo 220 tisíc lidí, ukázaly i nové vrtulníky pro armádu.

  Továrna na instruktory

  Červenec 2019

  Britský poradní tým s pomocí Čechů vyškolil už přes 9 500 vojenských instruktorů.

  Mraky prachu, vedro a léčky

  Červen 2019

  Jak vypadá příprava českých vojáků na misi v africkém Mali.

  Partneři portálu

  NATO PDD iDnes.cz Newton Media